XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wykorzystać podziemne ciepło

Wykorzystać podziemne ciepło
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce jest tylko pięć miast, które posiadają ciepłownie wykorzystujące wody geotermalne, choć gorące źródła rozciągają się szerokim pasem od Łodzi i Torunia aż po Szczecin oraz występują na Podhalu i zapadlisku przedkarpackim.

- Największym problemem w dobraniu się do energii z głębi ziemi jest koszt odwiertów - mówi "Rzeczpospolitej" Antoni Parecki, dyrektor techniczny Przedsiębiorstwa Geologicznego Polgeol. - W Gostyninie, gdzie trzeba dostać się na głębokość 3 km, koszt jednego odwiertu wyniesie 15 mln zł, a w Toruniu, gdzie zdecydowano się na zastosowanie bardziej zaawansowanych technologicznie rur, wydatki trzeba podwoić, choć złoża znajdują się na podobnej głębokości.

W przypadku sięgania po gorącą wodę trzeba wywiercić co najmniej dwa otwory, bowiem jeden służy do zasysania, a drugi do odprowadzania wody, która jest zasolona i wylanie jej do rzeki spowodowałoby katastrofę ekologiczną - czytamy w "Rz".

Inwestycje w geotermię będą się opłacać, gdy woda raz użyta do ogrzania domów, a mająca jeszcze temperaturę ok. 30 stopni, zamiast wracać pod ziemię, zostanie zużyta np. do ogrzania szklarni czy stawów rybnych. W Uniejowie, pod którym wody mają 68 stopni C., w ślad za ciepłownią kosztem 120 mln zł powstaje Regionalne Centrum Balneologii, Rehabilitacji, Rekreacji i Sportu. Większość pieniędzy władze lokalne otrzymały ze środków Unii Europejskiej.

- Termy, które otworzymy w czerwcu, są szansą dla miasta na likwidację bezrobocia i uzyskanie statusu uzdrowiska - mówi burmistrz Józef Kaczmarek. - Po informacjach o ośrodku wodnym wzrosły ceny gruntów i zwiększyło się zainteresowanie inwestycjami na terenie gminy. Termy powstają w pobliżu zamku, gdzie odbywają się turnieje rycerskie, a obok kompleksu wodnego znajduje się boisko z podgrzewaną płytą. Na wydziale maszyn przepływowych Politechniki Łódzkiej powstał projekt budowy małej elektrociepłowni dla Uniejowa, która będzie mogła zagospodarować energię w okresie letnim, gdy domy nie są ogrzewane.

- Koszty uzyskania ciepła z głębi ziemi są porównywalne z tradycyjnymi metodami, ale dużo bardziej stabilne, co ma ogromne znaczenie, gdy ceny gazu, ropy czy węgla idą w górę - mówi "Rz" dr Krzysztof Jóźwik z Politechniki Łódzkiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wykorzystać podziemne ciepło

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!