PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wyniki finansowe energetyki w 2016 pogorszą się

Autor: WNP.PL (Dariusz Ciepiela)
18-04-2016 06:36
Wyniki finansowe energetyki w 2016 pogorszą się
Fot. PTWP

Oczyszczone wyniki finansowe spółek energetycznych, bez zdarzeń jednorazowych, powinny w 2016 r. roku być gorsze niż w roku 2015. Wpływa na to kilka czynników, jak niższy poziom WACC w sektorze dystrybucji oraz spadek cen energii w kontraktach, który nie będzie w pełni zrównoważony niższymi cenami węgla - mówi wnp.pl Kamil Kliszcz, dyrektor Departamentu Analiz Domu Maklerskiego mBanku.

- Spółki energetyczne za rok 2015 pokazały dobre wyniki finansowe w segmencie dystrybucji, gdzie spadek wskaźnika WACC (średni ważony koszt kapitału) udało się zrekompensować oszczędnościami w kosztach zakupu energii na straty własne oraz poprzez redukcję kosztów operacyjnych. Pozytywnie zaskoczył także wolumen energii w dystrybucji, który być wyższy od oczekiwań z początku roku. Na wyniki w sektorze wytwarzania wpływ miały obniżki cen węgla. Część spółek zarobiła dodatkowo w tym obszarze na działalności tradingowej, ponieważ  w pewnym momencie bardziej opłacało się kupować energię z rynku niż ją samemu produkować, pomimo wcześniejszej kontraktacji. Dodatkową marżę w ten sposób wygenerowały Tauron i Enea - mówi wnp.pl Kamil Kliszcz, dyrektor Departamentu Analiz Domu Maklerskiego mBanku.
W roku 2015 PGE, Tauron, Enea i ZE PAK dokonały miliardowych odpisów. Kamil Kliszcz przypomina, że rynek od ok. 2 lat spekulował kiedy i w jakiej wysokości odpisy się pojawią, więc nie były one całkowitym zaskoczeniem. Podkreśla, że są to tylko działania księgowe, bez znaczenia dla bieżącego funkcjonowania grup.

- Sytuacja na rynku od dawna jest mało korzystna dla segmentu wytwarzania, obecne ceny energii nie gwarantują wysokich marż. To, że koncerny będą mniej zarabiać na segmencie wytwarzania rynek już dawno zdyskontował. Korekta aktywów na bilansach spółek to tylko księgowy zabieg, który nie generuje żadnych nowych wiadomości dla akcjonariuszy - podkreśla Kamil Kliszcz.

Tym bardziej, że pojawił się jasny komunikat, że odpisy zaniżające raportowany zysk netto nie będą miały wpływu na dywidendę. Zarząd PGE zadeklarował już, że dywidenda zostanie wypłacona, propozycja wypłaty dywidendy padła także ze strony zarządu Taurona.

Pojawia się pytanie o prognozę wyników za rok 2016.

- Oczyszczone wyniki, bez zdarzeń jednorazowych, powinny w 2016 roku być gorsze niż w 2015. Wpływa na to kilka czynników, jak niższy poziom WACC w sektorze dystrybucji oraz spadek cen energii w kontraktach, który nie będzie w pełni zrównoważony niższymi cenami węgla. Dodatkowo wyniki wytwarzania zostaną obciążone przez wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. To wszystko oznacza, że wyniki segmentu dystrybucji i wytwarzania będą raportować słabsze wyniki - prognozuje Kamil Kliszcz.

Pozytywnie na wyniki grup energetycznych wpłynie natomiast mechanizm Operacyjnej Rezerwy Mocy (ORM), którego budżet w roku 2016 się zwiększył. W przypadku części spółek zrekompensuje to pogorszenie sytuacji na rynku energii.

- W przypadku Taurona ORM będzie miała istotne znaczenie, prawdopodobnie Tauron będzie największym beneficjentem tego mechanizmu, dla PGE ORM będzie miała mniejsze znaczenie. W przypadku PGE mechanizm ten w dużym stopniu tylko amortyzuje spadki cen energii na Towarowej Giełdzie Energii, na której PGE się kontraktowało w 2015 r. Jeśli ktoś chce korzystać z ORM to się nie kontraktuje i zgłasza się do dyspozycji Operatora. W przypadku PGE większość bloków pracuje w podstawie, więc były kontraktowane wcześniej - wyjaśnia Kamil Kliszcz.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 359 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP