XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wyrok ETS nie oznacza, że będzie zwrot zapłaconej akcyzy na energię

Wyrok ETS nie oznacza, że będzie zwrot zapłaconej akcyzy na energię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Orzeczenie ETS uznające, że polskie przepisy dotyczące akcyzy na energię są niezgodne z dyrektywą unijną nie oznacza konieczności zwrotu zapłaconego podatku - powiedział rzecznik prasowy szefa Służby Celnej Witold Lisicki.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska złamała unijne prawo, niezgodnie z nim naliczając podatek akcyzowy od energii elektrycznej.

Lisicki poinformował, że orzeczenie jest analizowane pod kątem jego skutków.

"Państwo członkowskie może odmówić zwrotu podatku w przypadku, gdy jego ciężar ekonomiczny został poniesiony przez inny podmiot niż podatnik ubiegający się o zwrot, a zwrot podatku na rzecz podatnika prowadziłby do jego bezpodstawnego wzbogacenia" - powiedział rzecznik.

Dodał, że w tym przypadku producent energii naliczył akcyzę i odprowadził ją, ale jej kosztami obciążył swoich klientów. W efekcie zwrot akcyzy producentowi prowadziłby do jego bezpodstawnego wzbogacenia.

Rzecznik zwrócił uwagę, że zwrot akcyzy oznaczałby, iż energia w ogóle nie byłaby opodatkowana, co byłoby niezgodne z regulacjami unijnymi.

W sporze między Polską a Komisją Europejską chodziło o to, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku akcyzowego od energii elektrycznej w Polsce powstawał w momencie jej wydania przez producenta (czyli elektrownię), a nie - jak przewiduje dyrektywa UE - w momencie dostawy przez dystrybutora lub redystrybutora.

Polska miała czas do 1 stycznia 2006 roku na dostosowanie się do wymogów dyrektywy z 2003 roku. Ponieważ tego nie zrobiła w tym terminie, KE w lipcu 2007 roku pozwała Polskę do Trybunału w Luksemburgu.

Zdając sobie sprawę, że polskie przepisy są bezsprzecznie niezgodne z prawem UE, jeszcze przed wysłaniem pozwu KE do Luksemburga Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowej ustawy akcyzowej, który dostosował sposób naliczania akcyzy do wymogów UE. Prezydent podpisał ją w grudniu.

Zgodnie z tą ustawą, podatek akcyzowy ma być płacony przez dystrybutorów, a nie jak dotąd, przez producentów energii elektrycznej. Niezmieniona pozostaje natomiast wysokość podatku: 20 zł za megawatogodzinę (MWh). Tymczasem unijne minimum to 0,5 euro za MWh dla działalności gospodarczej i 1 euro za MWh dla pozostałej działalności.

W styczniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora opowiedział się za obniżeniem w Polsce stawek akcyzy do wymaganego w unijnym prawie minimum - by zmniejszyć obciążenia hamujące rozwój gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyrok ETS nie oznacza, że będzie zwrot zapłaconej akcyzy na energię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!