Wysoka akcyza na prąd dławi przemysł

Wysoka akcyza na prąd dławi przemysł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Oprócz Polski tylko Łotwa nie stosuje redukcji i zróżnicowania kosztów podatku akcyzowego w zależności od zastosowania energii elektrycznej i od wielkości zużycia. To w prosty sposób pogarsza konkurencyjność polskich przedsiębiorstw – mówił Henryk Kaliś. przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Podczas sesji „Rynek energii – punkt widzenia odbiorcy. Raport o polskim rynku energii” odbytej w ramach Forum Zmieniamy Polski Przemysł, Andrzej Olszewski, prezes zarządu TNS OBOP, przedstawił wyniki raportu „Świadomość energetyczna Polaków” wykonany przez TNS OBOP i Nowy Przemysł, a dotyczący indywidualnych odbiorców energii elektrycznej.

W trakcie debaty punkt widzenia odbiorców przemysłowych przedstawiał m.in. Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, który wskazał, że rachunki uznawane za skomplikowane w istocie mogłyby być jeszcze bardziej złożone, bo nie pokazują wielu składników cenowych, a w tym m.in. kosztów świadectw pochodzenia energii, czyli kosztów dotowania energetyki odnawialnej, czy wysokosprawnej kogeneracji gazowej.

- Te poszczególny składniki wpływają w bardzo istotny sposób na ostateczną cenę energii elektrycznej i o ile w przypadku odbiorców indywidualnych w naszej ocenie te elementy są porównywalne pomiędzy Polską, a innymi krajami Unii Europejskiej o tyle w grupie odbiorców przemysłowych występuje bardzo duże zróżnicowanie. Jest to zjawisko bardzo negatywne z tego względu, że polskie społeczeństwo jest ubogie i póki co nie może wziąć na siebie pełnych kosztów związanych z realizacją polityki klimatyczno- energetycznej, a tak jest na zachodzie, że polityki tej nie realizuje się kosztem przedsiębiorstw produkcyjnych. Dba się o stanowiska pracy, o własnych obywateli, o to, żeby oni mieli z czego rachunki za energię elektryczną zapłacić – oceniał Henryk Kaliś.

Przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu wskazując, że rynek energii z punktu widzenia odbiorców przemysłowych to inny rynek niż rynek widziany oczami odbiorców indywidualnych podkreślił, że głównie z punktu widzenia realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego, ale również polskiej polityki energetycznej, coraz większego znaczenia dla odbiorców przemysłowych nabiera zakup energii za granicą. Tak z zachodu jak i południa, ale również ze wschodu.

- Coraz większego znaczenia nabiera też własna produkcja energii elektrycznej ponieważ ona pozwala na redukcję kosztów i polityki energetycznej i polityki klimatycznej, a w przypadku zbudowania źródła energii pokrywającego własne zapotrzebowanie praktycznie na odstrojenie się od tych kosztów. Dlaczego to jest istotne ? Z naszych analiz wynika, że grupa przedsiębiorstw już w tej chwili płaci rachunki wyższe niż nasi odpowiednicy na zachodzie. Jest to poziom może nie szokujący, ale odzwierciedla się we wzroście kosztów produkcji na poziomie 5 proc. Przy dzisiejszym poziomie konkurencji, nie tylko na rynku światowym, ale i europejskim, ten poziom jest nie do wyrównania w żaden inny sposób – mówił Henryk Kaliś.

Ceny detaliczne energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych są kontrolowane, a dla biznesu wolne. Rynek odbiorców indywidualnych to około jedna czwarta rynku sprzedaży energii elektrycznej w Polsce. Rynki odbiorców indywidualnych i przemysłowych oddziałują na siebie.

- Fakt, że odbiorca ten (indywidualny – red.) jest chroniony powoduje, że pewne dodatkowe koszty ponoszą polskie przedsiębiorstwa. Jeśli przy tym tracą konkurencyjność, traci również obywatel, traci nasz rynek. Tak, że z naszego punktu widzenia bardzo istotne są składniki ceny, które decydują o ostatecznym koszcie który my płacimy, a który w zasadzie powoduje, że w ciągu najbliższych 3 do 5 lat kilka najbardziej energochłonnych branż polskiego przemysłu przestanie funkcjonować. Mam tu na myśli zielone, żółte, czerwone, fioletowe i białe certyfikaty , ale również podatek akcyzowy od energii elektrycznej ponieważ fiskalizm w tym obszarze jest w Unii Europejskiej bezprzykładny. Oprócz Polski tylko Łotwa nie stosuje redukcji i zróżnicowania kosztów podatku akcyzowego w zależności od zastosowania energii elektrycznej i od wielkości zużycia. To w prosty sposób pogarsza konkurencyjność polskich przedsiębiorstw – mówił Henryk Kaliś.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wysoka akcyza na prąd dławi przemysł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!