Wzrost emisji gazów cieplarnianych w Polsce w 2005 roku

Wzrost emisji gazów cieplarnianych w Polsce w 2005 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W latach 2004-2005 emisje gazów cieplarnianych w Polsce zwiększyły się o 2,3 mln ton, czyli 0,6 proc. W liczbach bezwzględnych to największy wzrost we wszystkich nowych krajach członkowskich UE - ogłosiła w czwartek Komisja Europejska.

W 2005 roku polskie zakłady wyemitowały 399 mln ton gazów (dwutlenku węgla i innych), które zdaniem naukowców odpowiadają za globalne ocieplenie klimatu ma Ziemi.

- Polska, podobnie jak wszystkie inne kraje członkowskie, powinna wzmóc wysiłki, by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, tak by wywiązać się z celów Protokołu z Kioto i efektywnie przeciwdziałać dalszemu ocieplaniu klimatu - powiedziała PAP odpowiadająca za środowisko rzeczniczka KE Barbara Helfferich.

KE wyjaśnia, że powodem wzrostu polskich emisji są większe o 1 proc. emisje metanu pochodzącego ze spalania surowców energetycznych oraz metanu (5 proc.) i podtlenku azotu (4,5 proc.) w sektorze rolnym.

W liczbach bezwzględnych większy wzrost emisji nastąpił tylko w Hiszpanii - o 15,4 mln ton (3,6 proc.).

Austria, Bułgaria, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia i Słowenia także zwiększyły emisje gazów cieplarnianych. Istotny spadek nastąpił natomiast w Niemczech (o 2,3 proc., czyli 23,5 mln ton), Finlandii (14,6 proc., czyli 11,9 mln ton), Holandii (2,9 proc., 6,3 mln ton) i Rumunii (4 proc., 6,4 mln ton).

To głównie dzięki tym krajom ogółem emisje gazów cieplarnianych spadły w Unii Europejskiej w 2005 o 0,7 proc. w porównaniu z rokiem 2004. Odpowiada to blisko 38 mln ton. Spadek w starych krajach członkowskich wyniósł 0,8 proc. (35,2 mln ton).

To krok w stronę zrealizowania przez starą UE ambitnych celów protokołu z Kioto: redukcji emisji CO2 i pięciu innych gazów cieplarnianych o 8 proc. do roku 2012 w porównaniu z rokiem 1990. Obecnie redukcja ta wynosi na razie 1,5 proc.

Redukcja w 27 krajach UE liczonych łącznie wyniosła w 2005 roku 7,9 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Sama Polska ograniczyła emisję o 32 proc. (w porównaniu z rokiem bazowym 1988), co wynika głównie z likwidacji szeregu zakładów przemysłowych w okresie transformacji gospodarczej. Zobowiązania do redukcji o 8 proc. do roku 2012 na mocy protokołu z Kioto dotyczą jednak tylko 15 krajów starej UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost emisji gazów cieplarnianych w Polsce w 2005 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!