Za tydzień kryteria testów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w UE

Za tydzień w czwartek Komisja Europejska wraz z szefami dozorów jądrowych z 27 krajów UE zatwierdzą kryteria, według których zostaną przeprowadzone testy bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w Unii - poinformowała w środę PAP rzeczniczka KE Marlene Holzner.

Nad kryteriami do przeprowadzenia tzw. stress testów, które mają wykazać, jaka jest wytrzymałość unijnych elektrowni jądrowych na kataklizmy i awarie, pracowało od kilku tygodni wraz z Komisją Europejską Zachodnioeuropejskie Stowarzyszenie Dozorów Jądrowych (WENRA) - skupia ono szefów dozorów jądrowych z 27 krajów UE oraz Szwajcarii.

Nie wiadomo, czy wśród zatwierdzonych kryteriów znajdzie się odporność elektrowni jądrowych na ataki terrorystyczne z powietrza, czyli przy użyciu samolotów. "To nie jest jeszcze przesądzone" - powiedziała Holzner, która jest rzeczniczką komisarza ds. energii Guenthera Oettingera.

Uwzględnienia - tego rodzaju ataków - w testowaniu bezpieczeństwa unijnych elektrowni domaga się tradycyjny przeciwnik energetyki jądrowej - Austria, organizacje Zielonych oraz część eurodeputowanych. Francja wskazuje, że takie testy mogą doprowadzić do zamknięcia sprawnych elektrowni.

Tymczasem brytyjski dziennik "Financial Times" opublikował w środę wynik sondażu, z którego wynika, że wśród mieszkańców Unii Europejskiej rosną obawy wobec energetyki nuklearnej w związku z awarią japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima. W efekcie marcowych kataklizmów tsunami i trzęsienia ziemi uległ awarii system chłodzenia reaktorów; doszło do skażenia powietrza i wody w okolicy siłowni.

Połowa respondentów w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, w Niemczech oraz w USA stwierdziła, że są zaniepokojeni sposobem zarządzania w elektrowniach jądrowych. Mniej niż połowa badanych w tych krajach, popiera energetykę jądrową.

Poza kryteriami testów, wątpliwości wśród komentatorów wzbudza sposób ich przeprowadzenia. Chodzi przede wszystkim o to, czy będą wiarygodne wyniki testów krajowych regulatorów. Jedna z ostatnich propozycji komisarza Oettingera jest taka, by rezultaty testów jednego kraju UE były przeglądane przez niezależnych ekspertów z kilku innych państw.

Na terenie UE działają 143 reaktory w ponad 30 elektrowniach jądrowych. Testy ich wytrzymałości mają być dobrowolne.

Ponadto Komisja chciałaby, aby testy elektrowni przeprowadziły także kraje sąsiednie: Rosja, Ukraina, Turcja. Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział we wtorek w rozmowie z PAP, że sprawdzane powinny być także technologie planowanych elektrowni atomowych np. w Rosji i na Białorusi.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za tydzień kryteria testów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!