Zachodniopomorskie zabiega o budowę elektrowni jądrowej

Zachodniopomorskie zabiega o budowę elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Pomorza Zachodniego zabiegają o budowę w regionie elektrowni jądrowej. O zgłoszonych lokalizacjach pod inwestycję i skutkach gospodarczych dla województwa, jakie może ona przynieść regionowi, informowali w czwartek pełnomocniczkę rządu ds. energetyki jądrowej Hannę Trojanowską m.in. wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz oraz samorządowcy z proponowanych rejonów lokalizacji elektrowni.

Jak powiedział po spotkaniu dziennikarzom wojewoda, rozmowa dotyczyła dziesięciu propozycji, które przedstawiło województwo. Są one zlokalizowane w czterech powiatach: gryfińskim, sławieńskim, stargardzkim i goleniowskim. Bliskość dużych zbiorników wodnych, portów, szlaków komunikacyjnych to ich istotne zalety - przekonywał Zydrowicz.

Propozycje te zostały umieszczone na liście 28 propozycji z całego kraju. Resort gospodarki zgodnie z harmonogramem działań dla energetyki wybierze z tej listy 3-5 wstępnych kandydatur. Kryterium będą m.in. warunki geologiczne, hydrologiczne, środowiskowe, a także infrastruktura czy też warunki przesyłu energii. Jak zapowiada resort, propozycje mają być ocenione do końca pierwszego kwartału br., natomiast pierwsze informacje dotyczące poszczególnych lokalizacji mogą być już znane w lutym.

Ostatecznego wyboru miejsca inwestycji ma dokonać inwestor - Polska Grupa Energetyczna.

Jak podkreślała Trojanowska, jest duże społeczne zainteresowanie budową w Polsce elektrowni jądrowych, "co nie oznacza jednak całkowitej akceptacji". Powtórzyła, że potrzebna jest rzetelna informacja m.in. o tym, że współczesne elektrownie jądrowe to zupełnie inna technologia niż w Czarnobylu, o znacznie podwyższonych standardach bezpieczeństwa.

PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda; koszt budowy jednego megawata szacowany jest na ok. 3 mln euro. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej jest przewidywane - zgodnie z rządowym planem - w 2020 roku. PGE ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową i eksploatacją elektrowni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zachodniopomorskie zabiega o budowę elektrowni jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!