XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Żadnemu krajowi nie wystarczy tylko jedno źródło energii

Żadnemu krajowi nie wystarczy tylko jedno źródło energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Energia jądrowa przeżywa w dzisiejszym świecie ogromny renesans. Obecnie buduje się 30 nowych bloków jądrowych, a ponad 300 bloków jest zaplanowanych lub wstępnie uwzględnianych w najbliższych planach - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" Martin Roman, prezes zarządu CEZ.

- Podkreślam, że nie chodzi wyłącznie o takie kraje jak Chiny czy Indie. Nowe bloki jądrowe budowane są również w krajach Unii Europejskiej - dodał prezes.

Jego zdaniem bardzo widoczna jest zmiana stosunku Unii Europejskiej do problematyki energetyki jądrowej. Około 35 proc. zużycia energii w ramach UE pochodzi właśnie z elektrowni jądrowych. - A biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynkach z paliwami kopalnymi, praktycznie dla wielu krajów Unii, a szczególnie krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w zasadzie nie istnieje żaden inny wybór pozwalający rozwiązać zbliżający się kryzys w produkcji energii - podkreślił Martin Roman.

Według niego, nie ma najmniejszego sensu porównywać elektrowni jądrowej z elektrownią wiatrową. - Wykorzystanie wiatru jest niezwykle pożyteczne, ekologiczne, jednak jest to wyłącznie uzupełniający sposób zabezpieczenia dostaw energii i w żaden sposób nie możemy w tym wypadku mówić o stabilnym źródle. Elektrownie jądrowe są niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej w przyszłości - powiedział w rozmowie z "GP" Martin Roman.

- Moim zdaniem, żaden kraj nie powinien koncentrować się wyłącznie na jednym źródle, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej. A to oznacza, że nie tylko czysta energia jądrowa, ale z drugiej strony też nie tylko węgiel jako paliwo to jedyne rozwiązania - powiedział "GP" prezes CEZu. - Dywersyfikacja produkcyjnego portfolio to według mojej oceny najlepsza strategia, którą z sukcesem realizujemy również w Czechach. Elektrownie spalające węgiel na pewno nadal będą miały swoją znaczącą pozycję w Polsce - teraz i w przyszłości - ale ich pozycja jest, niestety, w sposób znaczący obciążona zaplanowanymi regulacjami emisyjnymi po roku 2012.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Żadnemu krajowi nie wystarczy tylko jedno źródło energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!