Zainteresowanie euroobligacjami Energi czterokrotnie powyżej kwoty emisji

Zainteresowanie euroobligacjami Energi czterokrotnie powyżej kwoty emisji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Energa uzyskała finansowanie w wysokości 300 mln euro w formie 10-letnich euroobligacji. Skala zainteresowania inwestorów przekroczyła czterokrotnie kwotę oferowanych obligacji - poinformowała Energa w komunikacie.

Jak poinformowała spółka ponad 90 proc. emisji obejmą znaczący i wiarygodni inwestorzy instytucjonalni z Europy Zachodniej, głównie z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Według spółki warunki emisji okazały się niezwykle korzystne, gdyż rentowność obligacji wyniesie 2,25 proc., a kupon odsetkowy będzie na poziomie 2,125 proc. Oznacza to, że należy do jednych z najniższych kosztów finansowania wśród korporacyjnych emitentów euroobligacji w Europie Środkowo-Wschodniej dla 10-letniego okresu zapadalności.

"Pozyskane z emisji euroobligacji środki przeznaczymy na realizację strategii m.in. na działania zmierzające do utrzymania naszej pozycji lidera na rynku Odnawialnych Źródeł Energii oraz na inwestycje w obszarze dystrybucji" - powiedział cytowany w komunikacie Jacek Kościelniak, wiceprezes Energi ds. finansowych.

Emisja euroobligacji nastąpi w ramach ustanowionego w 2012 roku i zaktualizowanego w lutym 2017 roku programu emisji euroobligacji EMTN (Euro Medium Term Notes) wartości do 1 mld euro. W marcu 2013 roku przeprowadzona została pierwsza emisja euroobligacji o łącznej wartości 500 mln euro i 7-letniej zapadalności.

Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Sieć dystrybucyjna spółki składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kwadratowych, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zainteresowanie euroobligacjami Energi czterokrotnie powyżej kwoty emisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!