Zakłady energochłonne kontra ministerstwo finansów

Zakłady energochłonne kontra ministerstwo finansów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie ma porozumienia między ministrem gospodarki a ministrem finansów w sprawie zakładów energochłonnych.

Chodzi o obniżenie akcyzy na energię elektryczną - wyjaśnia Informacyjna Agencja Radiowa. Decyzja dotyczyłaby w skali kraju około 70 dużych, nowoczesnych zakładów, na przykład stosujących elektrolizę.

Ministerstwo Gospodarki chce obniżenia akcyzy dla tych firm o połowę, a w niektórych przypadkach nawet do zera. Od dwóch miesięcy nie otrzymało w tej sprawie odpowiedzi od Ministerstwa Finansów. Tymczasem zakłady energochłonne ślą alarmujące listy do obu resortów. Skarżą się na wzrost kosztów energii i boją bankructwa.

Witold Lisicki z Ministerstwa Finansów wyjaśnia, że w resorcie nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, ale raczej będzie ona odmowna. Rzecznik resortu przypomniał, że podatek akcyzowy od energii elektrycznej nie był podnoszony od 7 lat. Lisicki powiedział, że w ocenie ministerstwa, ten czynnik nie ma dużego udziału w kosztach funkcjonowania przedsiębiorstw, bo zaledwie około 7 procent. Ministerstwo Gospodarki podziela jednak niepokój firm: jeśli zakłady upadną, nie zapłacą podatków w ogóle, nie będzie też produkcji.

W opinii Tomasza Dąbrowskiego z Departamentu Energetyki, sytuacja jest taka, że można ściągnąć akcyzę, a utracić znacznie większe wpływy z innych tytułów. W rozmowie z IAR Dąbrowski podkreślił, że "trzeba wnikliwie analizować, co jest prawdziwym interesem państwa".

Według danych statystycznych przytaczanych przez Ministerstwo Gospodarki, propozycja obniżenia akcyzy na energię dotyczyłaby około 70 zakładów i około 12 terawatogodzin energii. Przy obniżeniu akcyzy o połowę, wpływy budżetowe z tego źródła zmniejszyłyby się o 140 milionów złotych. Uratowano by jednak produkcję wielu zakładów, a więc i ogromne wpływy z podatków, które te firmy płacą, podsumowuje Tomasz Dąbrowski, z Ministerstwa Gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!