Zarząd poznańskiej Enei spotkał się z przedstawicielami EDF

Zarząd poznańskiej Enei spotkał się z przedstawicielami EDF
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele Electricite de France (EDF), francuskiego koncernu, który ma wyłączność na negocjacje ws. kupna 51 proc. akcji polskiej spółki energetycznej Enea, spotkali się we wtorek z zarządem poznańskiej firmy.

Francuski koncern Electricite de France dostał od Ministerstwa Skarbu Państwa w grudniu 2010 r. wyłączność na negocjacje ws. kupna 51 proc. akcji Enei.

We wtorek do Poznania przyjechali przedstawiciele Electricite de France Polska oraz Dywizji Europejskiej francuskiego koncernu.

"Było to spotkanie z zarządem. Było ono częścią badania kondycji naszej spółki przez dopuszczonego przez Ministerstwo Skarbu potencjalnego inwestora" - powiedział PAP rzecznik Enea Grzegorz Adamski.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce. Dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc. Spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów.

Ministerstwo chce wybrać inwestora dla Enei do końca I kwartału 2011 r.

W drugiej połowie października 2010 r. MSP wybrało dwóch inwestorów do negocjacji równoległych ws. sprzedaży 51 proc. akcji Enei. Resort prowadził negocjacje z Kulczyk Holding i francuskim koncernem GDF Suez. Wcześniej oferty złożyły także francuski EDF i czeski EPH.

Do 3 listopada 2010 r. wyłączność na negocjacje ws. kupna akcji poznańskiej spółki miał Kulczyk Holding. Resort skarbu zapowiadał, że jeśli oferta nie będzie zadowalająca, może wrócić do rozmów z pozostałymi zainteresowanymi. Od połowy grudnia wyłączność negocjacyjną ma EDF.

Przeciw sprzedaży akcji Enei francuskiemu koncernowi protestują związkowcy nazywając takie działanie "przepaństwowieniem" spółki. Według nich sprzedaż Enei francuskiej państwowej firmie to oddanie kontroli nad energetykę w Polsce.

"Jesteśmy firmą państwową, Francuzi są także firmą państwową. Jak państwo traci kontrole nad energetyką, to nie trudno sobie wyobrazić, że EDF będzie transferował zyski do Francji i (polski - PAP) Skarb Państwa nie będzie miał z tego powodu żadnych korzyści. Powinna być zachowana kontrola państwa nad energetyką" - powiedział PAP szef jednego ze związków protestujących przeciw sprzedaży akcji Francuzom Piotr Adamski z NSZZ Solidarność.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarząd poznańskiej Enei spotkał się z przedstawicielami EDF

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!