PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZE PAK zmuszony do natychmiastowej restrukturyzacji

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
26-11-2015 20:49
ZE PAK zmuszony do natychmiastowej restrukturyzacji

Elektrownia w Koninie.

Fot. Fotolia

Niskie ceny energii i wciąż rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 powodują pogorszenie sytuacji finansowej spółki. W obecnych warunkach zarząd ZE PAK zmuszony jest do natychmiastowego podjęcia trudnych, ale koniecznych decyzji w sprawie restrukturyzacji spółki i optymalizacji kosztów jej działalności - podał ZE PAK w oświadczeniu podpisanym przez Wojciecha Piskorza, prezesa zarządu.

- Kryzys panujący na polskim rynku energii elektrycznej, który dotknął przede wszystkim sektor wytwórców energii, w ostatnim roku pogłębił się i ma poważny wpływ na wyniki finansowe Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK). Sytuacja ta jest wynikiem braku długoterminowej polityki państwa wspierającej energetykę konwencjonalną. Negatywnym elementem tej polityki jest utrzymująca się od dłuższego czasu niska cena energii elektrycznej na poziomie, który nie zawsze pozwala na pokrycie pełnych kosztów jej produkcji. Jeszcze dwa - trzy lata temu ceny energii elektrycznej kształtowały się na poziomie bliskim 200 zł za MWh, dziś natomiast cena z dostawą energii w 2016 roku to około 165 zł za MWh, a na 2017 rok 161 zł za MWh - czytamy w oświadczeniu ZE PAK podpisanym przez Wojciecha Piskorza, prezesa zarządu ZE PAK.
Jak dodano, do pogłębienia się kryzysu w znacznym stopniu przyczynia się również wzrost cen uprawnień emisji CO2. Ceny te urosły z poziomu 6 euro zatonę w 2014 roku do ponad 8,5 euro za tonę obecnie i według prognoz mogą dalej wzrastać.

- Niskie ceny za energię i wciąż rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 powodują pogorszenie sytuacji finansowej spółki. W obecnych warunkach zarząd ZE PAK zmuszony jest do natychmiastowego podjęcia trudnych, ale koniecznych decyzji w sprawie restrukturyzacji spółki i optymalizacji kosztów jej działalności. Ma to pozwolić na dalsze, opłacalne funkcjonowanie grupy kapitałowej ZE PAK z korzyścią dla pracowników, regionu i akcjonariuszy spółki - czytamy w oświadczeniu.

Wśród działań podejmowanych przez zarząd jest m. in. szukanie oszczędności we wszystkich elementach działalności firmy, np. poprzez czasowe zawieszenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy czy obniżanie kosztów produkcji, jak również szukanie rozwiązań mogących przynieść dodatkowe przychody (np. poprzez sprzedaż niektórych spółek zależnych).

- Nie jest jednak prawdą, że chcemy obniżyć pracownikom ich wynagrodzenia o połowę - jak donosiły media. Zarząd będzie starał się ochronić przed skutkami restrukturyzacji pracowników najmniej zarabiających. Przedstawiciele związków zawodowych i pracownicy grupy kapitałowej ZE PAK powinni mieć świadomość, że wszystkie działania podejmowane przez zarząd ZE PAK związane są z niezwykle trudnym okresem i złymi prognozami dla energetyki na najbliższy okres - przekonuje zarząd spółki.

Podkreśla jednocześnie, że począwszy od 1999 roku, w ramach strategii spółki, na rozbudowę i modernizację aktywów produkcyjnych ZE PAK przeznaczono ponad 4,5 mld zł. W tym czasie zrealizowano m. in. budowę bloku energetycznego o mocy 464 MW w Elektrowni Pątnów II i zrealizowano szereg inwestycji modernizacyjnych w Elektrowni Pątnów I (np. budowę instalacji odsiarczania spalin, inwestycje zwiększające moc i sprawność dwóch bloków, budowę instalacji NOX). Ponadto, przeprowadzono modernizację Elektrowni Konin, w ramach której oddano do eksploatacji blok energetyczny opalany biomasą o mocy 55 MWe wraz z infrastruktura towarzyszącą.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP