PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZE PAK zrobił odpisy wartości 1,88 mld zł

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
10-03-2016 07:27
ZE PAK zrobił odpisy wartości 1,88 mld zł

Wynik testu uzasadnia konieczność dokonania odpisu z tytułu utraty wartości akcji w PAK KWB Konin SA, których dotychczasowa wartość bilansowa wynosiła 124 mln zł i w wyniku odpisu zostanie obniżona do 0 (zero) zł.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Tego się można było spodziewać. Po grupach PGE, Tauron i Enea także Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) podjął decyzję o dokonaniu odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych. W przypadku ZE PAK łączna wartość odpisów to 1,88 mld zł.

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) w związku z zakończeniem prac związanych z testami na utratę wartości aktywów zgodnie z wymogami MSR 36 podjął decyzję o dokonaniu odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych w przypadku ZE PAK S.A. oraz kopalni węgla brunatnego Konin.
- W pracach nad testami uwzględniono niekorzystną sytuację na rynku wytwarzania energii elektrycznej, konserwatywne prognozy kształtowania cen energii elektrycznej oraz związane z tym przewidywane w Grupie ograniczenia wielkości produkcji w okresie objętym testami – wyjaśnia ZE PAK w komunikacie.

Wyniki przeprowadzonych testów wskazują na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych ZE PAK SA w jednostkowym sprawozdaniu finansowym ZE PAK sporządzanym wg ustawy o rachunkowości w wysokości 1,35 mld zł oraz na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych kopalni Konin w jednostkowym sprawozdaniu finansowym KWB Konin S.A., sporządzanym również zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości w wysokości 290 mln zł.

- W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym sporządzanym zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez UE (MSSF), wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych grupy kapitałowej wskazują na utratę wartości w wysokości 1,88 mld zł, zmniejszając wynik finansowy o tę kwotę. Odpis aktualizujący nie wpłynie na wartość skonsolidowanego wyniku EBITDA - zapowiada ZE PAK.

Jednocześnie wynik testu na utratę wartości aktywów kopalni Konin uzasadnia konieczność dokonania w sprawozdaniu jednostkowym ZE PAK SA odpisu z tytułu utraty wartości akcji w PAK KWB Konin SA, których dotychczasowa wartość bilansowa wynosiła 124 mln zł i w wyniku odpisu zostanie obniżona do 0 (zero) zł.

Poza wyżej wymienionymi odpisami ZE PAK planuje uwzględnić wpływ na wyniki finansowe następujących zdarzeń jednorazowych o charakterze niepieniężnym, tj.: utraty wartości aktywa z tytułu podatku odroczonego w ZE PAK SA i Elektrowni Pątnów II oraz odpisu na aktywach górniczych spółki PAK Górnictwo, w łącznej kwocie 42 mln zł.

Jednocześnie ZE PAK podkreśla, że wymienione odpisy mają charakter niepieniężny, księgowy i nie wpływają na sytuację płynnościową spółki i grupy.

Spółka zastrzega, że sprawozdanie skonsolidowane i jednostkowe jest w trakcie weryfikacji przez biegłego rewidenta, dlatego powyższe kwoty mogą ulec zmianie. Ostateczne wielkości zostaną przedstawione w sprawozdaniach, których publikacja nastąpi 21 marca 2016 roku.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


51 241 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie
 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
  Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
  Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.