Zewnętrzny system chłodzenia elektrowni Olkiluoto 3 napełniony wodą

Zewnętrzny system chłodzenia elektrowni Olkiluoto 3 napełniony wodą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W budowanym trzecim bloku fińskiej elektrowni jądrowej Olkiluuto napełniono morską wodą zewnętrzny obieg chłodzący. Operacja przebiegła zgodnie z planem - poinformowali operator siłowni - firma TVO i budujący blok koncern Areva.

Wodą napełniono m.in. wydrążone w skale tunele, którymi woda do chłodzenia pobierana jest z zatoki Botnickiej, a następnie do niej odprowadzana. W czasie normalnego działania bloku, przez tunele przepływają 53 metry sześcienne wody na sekundę. Tunel wlotowy ma przekrój 60 m kw. Morska woda chłodzi parę, która wcześniej przeszła przez turbinę, napędzającą generator.

Napełnienie systemu tuneli 30 tys. m sześc. wody, tak aby jej poziom zrównał się z poziomem morza, zajęło siedem godzin. Zalanie wodą wlotowego i wylotowego tunelu systemu chłodzenia przebiegło zgodnie z planem - podkreślił Jarno Lalli z TVO.

Jak poinformowała Areva, wypełnienie pompowni stanowi istotny wstępny warunek przed nadchodzącymi badaniami odbiorczymi, które zostaną wykonane w systemach wody użytkowej oraz wody chłodzącej. "Ten niezwykle istotny kamień milowy projektu udało się osiągnąć dzięki wysiłkowi i sprawnej współpracy licznych zaangażowanych zespołów z Arevy, Siemensa i TVO" - podkreślił dyrektor projektu Olkiluoto 3 w Arevie Jean-Pierre Mouroux.

Budowany przez konsorcjum firm Areva-Siemens trzeci blok elektrowni w Olkiluoto zawiera ciśnieniowy reaktor EPR - najnowszą francuską konstrukcję generacji III+.

Kontrakt na budowę z 2003 r. opiewał na 3 mld euro, jednak koszty okazały się znacznie wyższe - szacunki mówią o ponad 5 mld euro. Budowa ma kilka lat opóźnienia, według ostatniego harmonogramu reaktor miał ruszyć w połowie 2014 r., jednak TVO oceniło ostatnio, że blok nie będzie gotowy do normalnej eksploatacji w 2014 r. Areva uważa z kolei, że za ostatnie opóźnienie odpowiedzialni są Finowie. W budowanym bloku gotowe są już wszystkie mechaniczne komponenty najważniejszych instalacji i większość rurociągów.

Do arbitrażu trafiły skargi obu stron kontraktu na Olkiluoto 3 - konsorcjum i TVO obwiniają się wzajemnie o spowodowanie opóźnień i domagają się z tego tytułu dużych kwot. Na początku lipca trybunał arbitrażowy nakazał TVO zapłacić konsorcjum 125 mln euro, z czym fińska firma wstrzymywała się z powodu opóźnień w projekcie. Reszta pozwów, które opiewają na kwoty przekraczające 1 mld euro, jest nadal rozpatrywana przez arbitraż.

Drugi po Olkiluoto EPR w Europie powstaje we Flamanville we Francji. Tam również zanotowano opóźnienia i przekroczenie kosztów. Dwa reaktory EPR powstają też w Chinach, w Taishan. Tam prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, pierwszy reaktor ma ruszyć jeszcze w 2013, drugi 2014 r. Według chińskich źródeł, koszty budowy będą znacznie niższe niż w Europie. Areva zaproponuje też EPR Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zewnętrzny system chłodzenia elektrowni Olkiluoto 3 napełniony wodą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!