XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zgoda na więcej energii z Ignaliny dla Polski

Zgoda na więcej energii z Ignaliny dla Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska dostanie więcej energii, niż dotychczas zakładano, z ignalińskiej elektrowni atomowej - zapewnił Donalda Tuska premier Litwy Gedyminas Kirkilas. Pod warunkiem że elektrownia rzeczywiście powstanie, a Polskę z Litwą połączy most energetyczny.

W najbliższym czasie ma dojść do spotkania ministrów gospodarki obydwu krajów poświęcone budowie mostu - informuje "Rzeczpospolita".

Litwa dotychczas nie zgadzała się na to, aby Polska kupowała w przyszłej elektrowni 1000 - 1200 megawatów energii elektrycznej. Wilno zasłaniało się tym, że wyniki badań ekologicznych oddziaływania przyszłej elektrowni atomowej na środowisko będą znane dopiero wiosną przyszłego roku. A od nich zależy, czy na miejscu zamykanej elektrowni atomowej w Ignalinie można budować dwa nowe reaktory o łącznej mocy 3200 megawatów.

Nieoficjalnie mówi się, że rzeczywistym powodem litewskiej niechęci do sprzedaży dla Polski 1000 - 1200 megawatów są zamiary litewskich biznesmenów, aby wykorzystać moc przyszłego mostu dla reeksportu rosyjskiej energii elektrycznej do Europy Zachodniej.
- Z wielką satysfakcją przyjąłem zapewnienia waszego premiera w kwestii parametrów przyszłej elektrowni i także intencji strony litewskiej, jeśli chodzi o zaspokojenie potrzeb Polski. Jeśli dalsze rozmowy będą przebiegały tak konstruktywnie i tak konkretnie jak ta nasza, to jestem spokojny co do ich finału - mówił w piątek Donald Tusk.

Jak powiedział litewski premier Gedyminas, Kirkilas, w tej kwestii w najbliższym czasie ma dojść do rozmów ministrów gospodarki Polski i Litwy.

Moc przyszłej elektrowni atomowej nie jest jedyną przeszkodą w realizacji tego projektu, w którym oprócz Polski i Litwy mają wziąć udział również Łotwa i Estonia.

Litwa ma poważne kłopoty z powołaniem narodowego inwestora do realizacji energetycznych projektów. Departament Bezpieczeństwa Państwa tego kraju oficjalnie potwierdził istnienie planów przeciwdziałania utworzeniu narodowego inwestora. Jego udziałowcami miałyby być państwowe Lietuvos Energija i Wschodnie Sieci Energetyczne oraz Zachodnie Sieci Energetyczne należące do prywatnego koncernu NDX Energija.

Media twierdzą, że to właśnie działania NDX są podstawowym powodem kryzysu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zgoda na więcej energii z Ignaliny dla Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!