XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zielony biznes jednak opłaca się gminom

Zielony biznes jednak opłaca się gminom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ciągłe zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii sugeruje, że zielony biznes opłaca się samorządom i mieszkańcom gmin, w których działają elektrownie wiatrowe i instalacje solarne. Ile dokładnie na nim zyskują?

W lipcu parlament zatwierdził tzw. mały trójpak, czyli nowelizację prawa energetycznego. Wspiera on mikroinstalacje - odnawialne źródła energii o łącznej mocy elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy nie większej niż 120 kW. Będą one mogły zostać uruchamiane bez posiadania koncesji, działalności gospodarczej i dodatkowych zgód.

To dobra prognoza szczególnie dla tych samorządów, które przekonały się, że zielony biznes może przynieść im finansowe korzyści i chcą dalej inwestować w odnawialne źródła energii.

Województwo zachodniopomorskie od kilku lat utrzymuje pozycję lidera w rozwoju energetyki wiatrowej. Według stanu z końca czerwca tego roku moc zainstalowana w funkcjonujących 49 farmach wiatrowych wynosi 836,9 MW.

Jak informuje Maria Markiewicz z Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego dochody gminy z tytułu podatku od elektrowni wiatrowych kształtują się na poziomie 2 proc. wartości budowli, przy czym jako wartość początkową przyjmuje się tylko wartość fundamentu i masztu wiatraka, bez łopat. Jest ona bardzo różna i zależy od jego mocy.

- Według ankiety przeprowadzonej przez Ernst & Young wśród gmin, w których zlokalizowano farmy wiatrowe, średnia wartość podatku od nieruchomości wynosiła 65,8 tys. zł od każdej zainstalowanej turbiny wiatrowej. Przybliżony dochód z tego tytułu może w wypadku farm wiatrowych stanowić nawet do 7,5 proc. ich średniego rocznego dochodu - wyjaśnia Markiewicz.

Kolejnym źródłem zysku dla gmin jest podatek dochodowy uzyskiwany z dochodów producentów energii elektrycznej. Średnia wartość podatku CIT przypadająca na 1 MW to około 98,2 tys. zł.

Z kolei koszt budowy 1 MW farmy wiatrowej kształtuje się na poziomie około 7 mln złotych, z czego milion złotych pochłania budowa fundamentów i infrastruktury drogowej.

Czytaj wiecej na Portalsuamorzadowym.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zielony biznes jednak opłaca się gminom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!