Zła jakość powietrza w woj. świętokrzyskim

Zła jakość powietrza w woj. świętokrzyskim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkakrotnie przekroczone normy jakości powietrza - stężenia pyłów zawieszonych - odnotowują w środę wszystkie stacje pomiarowe w województwie świętokrzyskim.

Stężenia godzinowe osiągały wartości ok. 200 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 i ok. 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM2,5 (norma dobowa dla PM10 wynosi 50 mikrogramów, a średnia roczna dla PM2,5 - 25 mikrogramów).

"Niestety stężenia nie obniżają się, ale rosną - od godziny 8 rano. Generalnie to podwyższenie stężeń obserwujemy od wtorkowego wieczora, kiedy osiągnęły poziom 100 mikrogramów w pyłach PM10" - powiedziała PAP z-ca naczelnika Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Kielcach Joanna Jędras.

W ostatnich dniach, m.in. w weekend, dobowe stężenia pyłów w woj. świętokrzyskim nie odbiegały od normy. Jak tłumaczyła Jędras, wpływ na pogorszenie się jakości powietrza mają bezwietrzna pogoda i utrzymujące się niskie temperatury powietrza. Jej zdaniem sytuacja powinna się poprawić w najbliższych dniach - meteorolodzy przewidują wzrost temperatur.

Mimo że ostatnie średnie dobowe nie przekraczają norm nakazujących informowanie ludności o zagrożeniach (czyli 200 mikrogramów na metr sześc.) i poziomu alarmowego (300 mikrogramów na metr sześc.), Jędras zachęcała do sprawdzania poziomu pyłów w powietrzu w regionie na stronie internetowej: www.smjp.kielce.pios.gov.pl

W efekcie smogu osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegmę, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

"Będzie wskazane, żeby rzeczywiście sprawdzać stężenia godzinowe. Jeżeli na mapie jest kolor czerwony, to jest to pierwsza informacja o złej jakości powietrza. Kolory zielone, żółty czy pomarańczowy - dostateczny - to nie są takie stężenia, by odradzać spacer. W tej chwili mamy czerwony kolor na mapie, więc lepiej pozostać w domu, dopóki stężenia się nie obniżą" - dodała Jędras.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

Przy wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lub ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto, należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zła jakość powietrza w woj. świętokrzyskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!