XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Związkowcy rozmawiali z rządem o przyszłości węgla brunatnego

Związkowcy rozmawiali z rządem o przyszłości węgla brunatnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czwartek zebrał się działający w ramach dialogu społecznego zespół branżowy ds. węgla brunatnego. Celem spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele rządu oraz związkowcy, była analiza przyszłości branży węgla brunatnego, w tym gwarancje zatrudnienia.

- To pierwsze po dwóch latach spotkanie zespołu branżowego w ramach dialogu społecznego z udziałem strony związkowej, która zawiesiła udział w Trójstronnej Komisji, zespołach problemowych i branżowych w czerwcu 2013 roku - powiedziała PAP doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska.

W czwartkowym spotkaniu, poza przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców, uczestniczyli również przedstawiciele resortów: gospodarki, skarbu państwa oraz pracy. Zaprezentowany został projekt strategii energetyki polskiej, przesłany już do konsultacji społecznych. Strona związkowa oceniła go jako zbyt ogólnikowy i niezawierający planów rozwoju tego sektora gospodarki. W ocenie związkowców projekt zmierza do eliminacji węgla brunatnego z polskiej gospodarki.

Jako szczególny problem związkowcy wskazali nie mogące dojść do skutku porozumienie dotyczące gwarancji zatrudnienia w branży węgla brunatnego. Przewodniczący Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. Węgla Brunatnego i wiceprzewodniczący FZZ Waldemar Lutkowski zaznaczył, że związki nie wysuwają żadnych roszczeń płacowych, a jedynie domagają się gwarancji zatrudnienia. - Ich brak, mimo 8 miesięcy rozmów, spowodował konieczność ogłoszenia referendum strajkowego w Bełchatowie i Turowie. To bardzo poważne zagrożenie dla spokoju społecznego. Mimo to jesteśmy gotowi do rozmów z przedstawicielami rządu i pracodawcami, bo załamanie dialogu grozi strajkiem - podkreślił.

Z kolei Wojciech Ilnicki z NSZZ "Solidarność" w KWB "Turów" zaznaczył, że kopalnie w Bełchatowie i Turowie są gotowe do strajku. W jego ocenie torpedowanie porozumienia ze związkami to "próba wepchnięcia związków zawodowych w strajki i nieuzasadnionego oskarżania ich o działania polityczne".

Zastrzeżeń do strategii dla energetyki nie krył również prezes PGE GiEK S.A. Jacek Kaczorowski. W rozmowie z PAP stwierdził, że "w polityce energetycznej powinny znaleźć się zapisy o zabezpieczeniu strategicznym złóż węgla brunatnego pod kątem przyszłego zagospodarowania górniczego i energetycznego". - Aby tak się stało, w krajowej koncepcji i wojewódzkich planach zagospodarowania przestrzennego muszą być lokalizacje konkretnych strategicznych złóż - wskazał.

- Samorządy lokalne powinny podjąć decyzje o zmianach ogólnych planów zagospodarowania z uwzględnieniem tych złóż, ale to wymaga zmiany prawa - dodał Kaczorowski.

Kolejne posiedzenie zespołu trójstronnego ds. branży węgla brunatnego planowane jest w ciągu najbliższego miesiąca. Termin opiniowania strategii dla tej branży mija 18 września. Z kolei wynik referendum strajkowego ma być znany w ciągu kilku najbliższych dni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy rozmawiali z rządem o przyszłości węgla brunatnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!