Związkowcy Vattenfala przeciwko sposobom weryfikacji kompetencji

Związkowcy Vattenfala przeciwko sposobom weryfikacji kompetencji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy z dostarczającej na Górnym Śląsku prąd firmy Vattenfall Distribution protestują przeciwko poniżającemu - ich zdaniem - sposobowi weryfikacji kompetencji pracowników z pionu księgowości i finansów.

Pracodawca odpowiada, że prowadzone testy to naturalny sposób sprawdzania umiejętności załogi, dla wielu będący szansą awansu zawodowego.

- Prowadzone działania związane są z tworzeniem centrum finansowo- księgowego, które będzie obsługiwać kilka spółek w grupie Vattenfalla. Dodatkowo dział ten przejmie kompetencje w zakresie zarządzania kadrami. Przy tej okazji chcemy sprawdzić, na ile załoga jest przygotowana do nowych zadań - powiedział w środę PAP rzecznik firmy Łukasz Zimnoch.

Inaczej na sprawę patrzą związkowcy z "Solidarności". Ich zdaniem, prowadzone przez wynajętą firmę badania kompetencyjne i psychologiczne poniżają pracowników. - Po ich przeprowadzeniu okazuje się, że ci, którzy do tej pory przez lata wzorowo wykonywali swoje obowiązki, teraz nie nadają się do pracy - wyjaśnił rzecznik śląsko-dąbrowskiej "S" Wojciech Gumułka.

Pracownicy Vattenfalla skarżą się, że w trakcie badań muszą wypełnić testy zawodowe, a także rozwiązywać zadania matematyczne z zakresu szkoły podstawowej. Pracowników księgowości egzaminowano ze znajomości języka angielskiego. Wkrótce do podobnego castingu, jak tę procedurę nazywają pracownicy, ma przystąpić dalszych 80 osób z pionu księgowości i finansów.

Według rzecznika firmy, w przeprowadzanych testach trudno dopatrywać się poniżania pracowników. Jak powiedział, kształcenie kadr, sprawdzanie ich kompetencji, kierowanie na szkolenia itp. to instrumenty stosowane we wszystkich współczesnych firmach. Na ich podstawie określa się m.in. ścieżkę rozwoju pracowników, ale także ocenia tych, którzy nie spełniają wymagań.

- Z całą pewnością nie jest tak, że podobne testy służą wyłącznie selekcji negatywnej. Przeciwnie - są osoby, które w wyniku tych procedur otrzymały propozycje podwyżek. Vattenfall zapowiada w Polsce kolejne akwizycje, więc rola centrum finansowo-księgowego, obsługującego spółki z grupy kapitałowej, będzie rosła - zapewnił rzecznik.

Vattenfall Distribution Poland to dawny Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny, sprywatyzowany w 2001 roku przy udziale szwedzkiego inwestora. W wyniku restrukturyzacji zatrudnienia od tego czasu załoga firmy stopniowo zmniejszała się, głównie w drodze naturalnych i dobrowolnych odejść. Obecnie zatrudnia ok. 1,5 tys. osób.

- Do tej pory redukcje etatów odbywały się na jasnych zasadach, gwarantujących pracownikom godne odejścia. Ciągła groźba zwolnień prowadzi do psychozy strachu wśród tych, którzy w zakładzie pozostali. Dodatkowo mają coraz więcej obowiązków; pracują w nadgodzinach, często w domu - powiedziała szefowa zakładowej "S" Danuta Garbusińska.

Według niej, po ostatnich testach propozycję pracy otrzymało tylko 5 z 20 pracowników. Dwóch z nich ją odrzuciło, nie chcąc podjąć pracy na nowych warunkach. - Upokarza się doświadczonych pracowników i udowadnia im nieprzydatność do dalszej pracy. Rozumiemy potrzebę restrukturyzacji, ale nie na takich zasadach. Nasze propozycje, żeby zaniechać nieakceptowanych przez pracowników zasad naboru, jak dotąd nie przyniosły rezultatów - dodała Garbusińska.

Zdaniem rzecznika, wdrażając zmiany organizacyjne kierownictwo spółki musi kierować się jasnymi, obiektywnymi kryteriami, a testy przeprowadzane przez zewnętrzną firmę gwarantują właśnie taką realizację tego procesu. Decyzje dotyczące poszczególnych pracowników podejmowane są indywidualnie, nie tylko na podstawie wyników testów.

W tej sprawie interweniowało kierownictwo śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", zarzucając Vattenfallowi ignorowanie organizacji związkowej. - Apelujemy (...) o zaprzestanie działań, które powodują wśród pracowników waszej firmy atmosferę niepewności, zastraszania i niezadowolenia - napisał wiceszef regionalnej "S" Ryszard Drabek w liście do władz spółki.

Zimnoch podkreśla, że przygotowanie firmy do planowanego na lipiec uwolnienia rynku energii to olbrzymie wyzwanie dla całej firmy - nie tylko menedżerów, ale wszystkich pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy Vattenfala przeciwko sposobom weryfikacji kompetencji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!