Związkowcy z Enei chcą spotkania z potencjalnymi inwestorami

Związkowcy z Enei chcą spotkania z potencjalnymi inwestorami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy z Grupy Kapitałowej Enea chcą spotkania z potencjalnymi inwestorami spółki. Listy z taką propozycją wysłali w środę do Kulczyk Holding i GDF Suez.

Resort skarbu prowadzi negocjacje z dwoma podmiotami w sprawie sprzedaży pakietu kontrolnego Enei. Ich nazw nie podaje; media donoszą że chodzi o Kulczyk Holding i GDF Suez. Negocjacje mają zakończyć się jeszcze w październiku.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Grupy Kapitałowej Enea uważa, że zgodnie z prawem o prywatyzacji firm potencjalni inwestorzy powinni się spotkać ze stroną społeczną już teraz.

W piśmie do potencjalnych inwestorów napisali, że w skutek restrukturyzacji firmy znaczna część załogi była zmuszona przejść do nowo utworzonej spółki Enea Operator. Pracownicy ci obawiają się, że nie dostaną odpowiedniej liczby akcji (decyduje o tym okres zatrudnienia w spółce-PAP).

Według zarządu Enei sprawa rozdziału bezpłatnych akcji pracowniczych została już rozwiązana. "Zarząd nie mógł w majestacie prawa podjąć innej decyzji i nie mógł dać puli dodatkowych akcji pracownikom innej spółki. Niezadowoleni pracownicy mogą iść do sądu i jeżeli ten uzna, że należą im się akcje, to zarząd jest przygotowany na takie rozwiązanie" - powiedział PAP rzecznik prasowy Enei Paweł Oboda.

W liście do inwestorów związkowcy podkreślili, że konflikt pomiędzy Eneą a pracownikami może niekorzystnie odbić się na spółce i wartości jej akcji. "Dlatego zwracamy się do państwa z prośbą o staranne monitorowanie tej kwestii i konieczne spotkanie" - napisali.

Związkowcy zarzucają resortowi skarbu, że blokuje im kontakt z inwestorami. Rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa nie zgadza się z tym zarzutem. "Nie jest jeszcze znany inwestor. W momencie parafowania umowy z ministerstwem inwestor będzie mógł spotkać się ze związkowcami i porozmawiać z nimi zanim podpisze ostateczną wersję umowy" - powiedział PAP rzecznik MSP Maciej Wiewiór. Zapewnił, że inwestor będzie zobowiązany do przejęcia gwarancji pracowniczych, jakie obecnie obowiązują w spółce.

Pakiet 51 proc. akcji spółki jest wart - według wyceny giełdowej - prawie 5 mld zł; resort będzie oczekiwał 10-20 proc. premii za przejęcie kontroli.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Więcej o procesie sprzedaży Enei czytaj w specjalnych serwisie: Prywatyzacja energetyki
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy z Enei chcą spotkania z potencjalnymi inwestorami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!