Związkowcy z PGE zakończyli protest w Warszawie

Związkowcy z PGE zakończyli protest w Warszawie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy ze spółek PGE Dystrybucja i PGE Obrót zakończyli we wtorek kilkugodzinny protest w Warszawie przeciw planom zmniejszenia liczby regionów i posterunków energetycznych. Swoje postulaty przekazali do ministerstw skarbu i gospodarki.

Demonstracja rozpoczęła się przed godz. 11 przed siedzibą centrali PGE. W proteście uczestniczyło ponad tysiąc związkowców, którzy przyjechali m.in. z trąbami, gwizdkami i syrenami. Delegacja spotkała się z zarządem Grupy i przekazała swoją petycję.

Napisano w niej, że związki zawodowe, które działają w Komitecie Obrony Dystrybucji, w imieniu pracowników PGE Dystrybucja i PGE Obrót, sprzeciwiają się łamaniu zasad porozumień społecznych, "w tym umów społecznych, w zakresie zmian organizacyjnych i restrukturyzacji w linii biznesowej obrotu i dystrybucji w PGE S.A.".

Jak podkreślono, skutki planowanych zmian zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu kraju, prowadzą do pogorszenia obsługi odbiorców i negatywnie wpłyną na regionalne rynki pracy.

Związkowcy w petycji żądają od kierownictwa PGE, a także od ministrów skarbu i gospodarki, zobowiązania, że realizacja planowanych zmian nie spowoduje w długoletniej perspektywie zmniejszenia zatrudnienia. Domagają się też wstrzymania zmian w obrocie i dystrybucji w PGE do czasu zakończenia uzgodnień i konsultacji.

Jednocześnie związkowcy deklarują w petycji, że są gotowi do dialogu i oczekują, że do takiego dialogu gotowi będą "sprawcy niepokojów społecznych, wyrażonych m.in. przez uczestników pikiety".

Nie możemy się zgodzić na rozwiązywanie Rejonów pod pretekstem, że nie ma ludzi do pracy, a ci ludzie odeszli w ramach programu dobrowolnych odejść, to absurd - tłumaczył zastępca przewodniczącego Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ "Solidarność" Edmund Myszka z Solidarności w PGE Dystrybucja. Podkreślał też, że jakość obsługi klienta z pewnością się pogorszy, jeżeli - w wyniku zmian - odpowiednie służby będą miały dalej do swoich klientów.

Po rozmowach z zarządem PGE związkowcy złożyli petycję w Ministerstwie Gospodarki, gdzie rozmawiali z przedstawicielami gabinetu politycznego ministra i departamentu energetyki. Jak mówił Myszka, resort powinien zainteresować się skutkami zmian, bo mają wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. "Jest deklaracja, żeby doszło do spotkania z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem" - zaznaczył.

Spod gmachu resortu gospodarki związkowcy skierowali się przed ministerstwo skarbu, tam też złożyli swoją petycję i przed godz. 15 zakończyli demonstrację.

Jak poinformował rzecznik PGE Łukasz Witkowski, w czasie spotkania ze związkowcami zarząd Grupy zapewnił, że podstawowym celem programu jest podniesienie efektywności, a nie redukcja zatrudnienia.

PGE zapewniło też, że podstawowa struktura PGE Dystrybucja oparta na Rejonach Energetycznych i Posterunkach Energetycznych nie ulegnie zmianie. Natomiast jednostki terenowe zostaną połączone w większe, sprawniej zarządzane i lepiej wyposażone.

Plany zmian obejmują siedem oddziałów PGE Dystrybucja: Białystok, Lublin, Łódź-Teren, Rzeszów, Skarżysko-Kamienna, Warszawa i Zamość. Z działających w nich 66 Rejonów i 218 Posterunków ma zostać odpowiednio: 40 i 143.

PGE przytacza analizę, z której wynika, że obecnie struktury PGE Dystrybucja są bardziej rozbudowane niż w konkurencyjnych spółkach, działających w obszarach porównywalnych pod względem gęstości sieci.

"Dzisiaj liczba posterunków w PGE Dystrybucja jest np. o 69 proc. większa w stosunku do obsługiwanego obszaru jednego z konkurentów. Podobne proporcje dotyczą liczby obsługiwanych odbiorców, liczby stacji, etc. Planowane zmiany pozwolą na osiągniecie zaledwie tych samych standardów" - podkreślił zarząd Grupy.

PGE podała też, że w 2011 r. z PGE Dystrybucja odeszło 830 pracowników, co stanowi ponad 7 proc. zatrudnionych. To efekt uruchomienia Programu Dobrowolnych Odejść Przedemerytalnych. W przyszłości - jak zapewniono - "dochodzenie do optymalnego zatrudnienia" będzie realizowane w taki sam sposób.

Grupa podkreśliła, że naczelną zasadą programu konsolidacji jest respektowanie pracowniczych praw nabytych; przewiduje też wsparcie pracowników w czasie wprowadzania nowej organizacji pracy, np. poprzez rekompensaty kosztów dojazdu do nowej jednostki czy szkolenia.(
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy z PGE zakończyli protest w Warszawie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!