Zygmunt Łukaszczyk: polski węgiel stracił konkurencyjność

Zygmunt Łukaszczyk: polski węgiel stracił konkurencyjność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powstaje naturalne pytanie, również postawione tutaj, w śląskich realiach, czy na pewno energia będzie produkowana z polskiego węgla, skoro polski węgiel de facto stracił konkurencyjność - wskazał Zygmunt Łukaszczyk, członek zarządu ds. rozwoju JSW Koks, a do niedawna wojewoda śląski.

Jak zaznaczył Łukaszczyk, gospodarka nie powinna być niskowęglowa, tylko niskoemisyjna. Dodał, że w Polsce energia elektryczna nadal w dominującej większości będzie produkowana z węgla.

- Powstaje jednak naturalne pytanie, również postawione tutaj, w śląskich realiach, czy na pewno energia będzie produkowana z polskiego węgla, skoro polski węgiel de facto stracił konkurencyjność - podkreślił Łukaszczyk.

Dodał, że należy się zastanowić nad tym, jakie działania należałoby wprowadzić, poza rozwiązaniami typowo restrukturyzacyjnymi, aby polski węgiel odzyskał konkurencyjność.

- Zasadniczy koszt w produkcji energii elektrycznej to cena węgla. Dlatego zasadne jest pytanie, czy na pewno będzie produkowana z polskiego, śląskiego węgla, bo dziś dominującym regionem w produkcji węgla i energii jest Śląsk - powiedział Łukaszczyk.

Zaznaczył, że w przemyśle górniczym w Polsce wraz z zapleczem jest zatrudnionych „pół miliona ludzi, można powiedzieć pół miliona rodzin”, co obrazuje skalę jego oddziaływania na społeczeństwo.

Łukaszczyk wskazał, że dla wielu śląskich gmin wpływy podatkowe związane z górnictwem stanowią dominującą część budżetu. Ograniczenie wydobycia i działalności spółek węglowych stanowiłyby dla nich istotny problem.

Odnosząc się do tematyki gospodarki niskoemisyjnej Łukaszczyk zwrócił także uwagę na niewykorzystany potencjał energetyczny związany z odpadami komunalnymi oraz gazem koksowniczym.

- Odpady jako nośnik energii są dziś w Polsce praktycznie niewykorzystywane. Tymczasem tylko w aglomeracji śląskiej rocznie jest produkowanych 1,5 mln ton odpadów komunalnych - powiedział Łukaszczyk.

- Zapominamy również o tym, że na Śląsku produkujemy rocznie 4 mld m sześc. gazu koksowniczego, co stanowi ekwiwalent ok. 2 mld m sześc. gazu ziemnego. To potencjał, który mamy do wykorzystania w produkcji energii elektrycznej - podsumował.

Wypowiedź Zygmunta Łukaszczyka pochodzi z konferencji „Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej”, zorganizowanej przez Grupę PTWP, wydawcę Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl, nad którą patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Było to wydarzenie wprowadzające do VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach omawiana będzie sytuacja polskiego i europejskiego górnictwa. 9 maja odbędą się debaty: "Górnictwo w Polsce" i "Czysty węgiel w Polsce i w Europie". Zobacz więcej informacji o tym wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zygmunt Łukaszczyk: polski węgiel stracił konkurencyjność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!