Zysk w firmach ciepłowniczych jest niemile widziany?

Zysk w firmach ciepłowniczych jest niemile widziany?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Model taryfikacyjny poszedł w taką stronę, że zysk w firmie ciepłowniczej jest niemile widziany. Musi istnieć równowaga. Z jednej strony należy chronić interesy odbiorców ciepła, ale z drugiej strony powinna istnieć możliwość generowania zysku przez firmy ciepłownicze - mówi Anna Jakób, członek zarządu GPEC.

Od lat wiadomo, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw ciepłowniczych nie jest zbyt dobra. Z raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE) pokazującego sytuację w branży ciepłowniczej w roku 2015 (brak jeszcze danych za rok 2016) można się dowiedzieć, że wynik finansowy osiągnięty przez przedsiębiorstwa ciepłownicze w 2015 r. ukształtował się na poziomie 256,2 mln zł i był znacznie niższy niż w 2014 r. (611,5 mln zł).

Zdecydowany wpływ na pogorszenie wyniku finansowego koncesjonowanego sektora ciepłowniczego w 2015 r. ma obniżenie wyniku na działalności ciepłowniczej w przedsiębiorstwach posiadających źródła ciepła, w których ciepło wytwarzane jest w kogeneracji z energią elektryczną. Wzrost kosztów w tej grupie przedsiębiorstw związany był z przeszacowaniem wartości aktywów i dokonanymi odpisami aktualizacyjnymi.

Obniżenie wartości wyniku finansowego wiąże się również z obniżeniem rentowności przedsiębiorstw ciepłowniczych. Wskaźnik rentowności w 2015 r. ukształtował się na poziomie zaledwie 1,46 proc. i obniżył się o 2,17 punktu procentowego w stosunku do roku 2014, kiedy był na poziomie 3,63 proc.

Jak wynika z raportu URE, jednym z pozytywnych zjawisk obserwowanych w ostatnim czasie jest zahamowanie wzrostu wartości wskaźnika dekapitalizacji majątku trwałego, który w latach 2002-2007 systematycznie rósł od poziomu 54,75 proc. do 60,05 proc. Natomiast od 2008 r. jego wartość zaczęła się obniżać aż do 50,86 proc. w 2015 r.

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw ciepłowniczych w dużym stopniu zależna jest od regulacji Prezesa URE. Przedsiębiorstwa ciepłownicze od dawna postulują zmianę zasad regulacji ich działalności.

W dalszej części artykułu?

• Jak regulować sektor ciepłowniczy, aby chronić odbiorcę i zapewnić zysk firmie?
• Czy regulacja firm ciepłowniczych jest potrzebna?
• Jakie nowe usługi - poza ciepłem - swoim klientom oferują firmy ciepłownicze?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zysk w firmach ciepłowniczych jest niemile widziany?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!