1 marca rusza ogólnopolska kampania na temat energetyki jądrowej

1 marca rusza ogólnopolska kampania na temat energetyki jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

1 marca rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki. Potrwa ona trzy lata i będzie kosztowała 22 mln zł. W tym roku ma być wydane 8 mln zł.

Mirosław Lewiński z Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki poinformował w środę w Gdańsku podczas posiedzenia wojewódzkiej rady ds. bezpieczeństwa energetycznego, że "celem projektu jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości".

Powiedział, że kampanię przeprowadzi konsorcjum pod przewodnictwem firmy Partner of Promotion z Warszawy.

Zwrócił uwagę, że z badań prowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki od 2009 r. wynika, że wiedza na ten temat jest bardzo niska. "Wydaje się, że stosunkowo niski poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce (ok. 40 proc.) jest związany bezpośrednio z bardzo niskim poziomem wiedzy" - dodał. Powiedział, że "ponad 80 proc. badanych deklaruje, że albo nie wie nic, albo wie bardzo mało na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości".

"Jesteśmy przekonani, że po dostarczeniu odpowiedniej informacji poziom wiedzy wzrośnie, co powinno automatycznie przełożyć się na poziom poparcia" - dodał.

Lewiński wyjaśnił, że kampania będzie realizowana na poziomie ogólnokrajowym oraz lokalnym, w gminach. "Tematycznie będzie dotyczyła m.in. zasad funkcjonowania reaktora, zasad zapewnienia bezpieczeństwa czy postępowania z wypalonym paliwem" - powiedział. Dodał, że kampania będzie prowadzona "w oparciu o standardowe metody dotarcia do społeczeństwa".

Uczestniczący w spotkaniu w Gdańsku wiceprezes Zarządu PGE Energia Jądrowa SA Witold Drożdż poinformował PAP, że na terenie gmin Choczewo oraz Gniewino i Krokowa, w których znajdują się dwie z trzech najbardziej prawdopodobnych lokalizacji dla przyszłej elektrowni, w najbliższych dwóch latach prowadzone będą intensywne konsultacje z lokalnymi społecznościami.

Powiedział, że na terenie rozpatrywanych przez PGE lokalizacji w najbliższym czasie zostaną utworzone stałe punkty informacyjne. "Będą w nich dostępne materiały na temat energetyki jądrowej, a także będą tam pełnić dyżury przedstawiciele PGE" - wyjaśnił.

Drożdż poinformował, że PGE zaproponowała lokalnym społecznościom z terenów potencjalnych lokalizacji udział w wyjazdach do miejsc, gdzie działają elektrownie jądrowe i gdzie osobiście można przekonać się, jak one działają i jakie wywołują konsekwencje. Planuje się, że w ciągu najbliższych miesięcy taki wyjazd z udziałem grupy mieszkańców Choczewa, Gniewina i Krokowej odbędzie się do Hiszpanii, do elektrowni w Los Vandellos.

"Ta elektrownia położona jest nad brzegiem Morza Śródziemnego, w rejonie turystycznym, więc będzie to doskonała okazja, by naocznie przekonać się, w jaki sposób sąsiedztwo elektrowni jądrowej oddziaływuje na turystykę" - wyjaśnił.

W posiedzeniu Wojewódzkiej rady ds. bezpieczeństwa energetycznego w Gdańsku, oprócz przedstawicieli ministerstwa i PGE, uczestniczyli też reprezentanci gmin położonych w sąsiedztwie rozpatrywanych lokalizacji, naukowcy i przedstawiciele środowisk gospodarczych zainteresowanych inwestycją.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma - zgodnie z rządowym programem jądrowym - powstać do 2020 r. Realizacją inwestycji zajmuje się PGE, która do końca 2013 roku ma wybrać lokalizację elektrowni. Na krótkiej liście znajdują się: Żarnowiec i Choczewo (woj. pomorskie) oraz Gąski (woj. zachodniopomorskie).

Mieszkańcy gminy Mielno (Zachodniopomorskie) sprzeciwili się w referendum lokalizacji elektrowni jądrowej w letniskowej wsi Gąski. Przeciw głosowało 94 proc. przy 57-proc. frekwencji. Czytaj więcej: Mielno. Mieszkańcy przeciwni elektrowni jądrowej w Gąskach

Polska Grupa Energetyczna została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Zgodnie z harmonogramem spółki budowa miałaby ruszyć z początkiem 2016 r., a pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony przed końcem 2020 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 1 marca rusza ogólnopolska kampania na temat energetyki jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!