2,5 mld euro na energetykę w ramach POIiŚ

2,5 mld euro na energetykę w ramach POIiŚ
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W latach 2014-2020 na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju, efektywnością energetyczną i OZE trafi ponad 2,5 mld euro z programu "Infrastruktura i Środowisko". W latach 2007-13 największe dofinansowanie uzyskały projekty Gaz-Systemu i PSE.

Gospodarka niskoemisyjna, ochrona środowiska, przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne oraz ochrona zdrowia i dziedzictwo kulturowe – to obszary, na które zostaną przeznaczone środki największego pod względem alokacji programu na nową perspektywę.

28 listopada 2014 r., uzgodniony w toku rund negocjacyjnych Program Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) 2014-2020, został oficjalnie przekazany przez Polskę Komisji Europejskiej za pomocą systemu SFC.

- W nowej perspektywie unijnej w ramach sektora energetyki będziemy koncentrować się m.in. na inwestycjach w bezpieczeństwo energetyczne kraju, w tym m.in. na budowie i rozbudowie magazynów gazu, a także projektach dotyczących budowy i dalszej przebudowy sieci przesyłowych, dystrybucji gazu oraz energii elektrycznej - powiedział PAP wicedyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych w MIR Jarosław Orliński.

Ocenił, że w latach 2007-2013 najwięcej funduszy UE, przeznaczonych na projekty energetyczne, trafiło do Gaz-Systemu i jego spółki córki Polskiego LNG oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). "Kluczowe przedsięwzięcia, współfinansowanie z pieniędzy unijnych na lata 2007-13, to budowa terminalu LNG w Świnoujściu i mostu elektroenergetycznego Polska - Litwa" - dodał.

PO IiŚ 2014-2020, podobnie jak jego poprzednik, ma przede wszystkim wspierać rozwój infrastruktury technicznej kraju, co w efekcie przyczyni się do zrównoważonego rozwoju gospodarki oraz zwiększenia jej konkurencyjności.

– Dzięki zachowanej spójności i równowadze pomiędzy działaniami w infrastrukturę oraz wsparciu skierowanemu do wybranych obszarów, program będzie skutecznie realizował założenia Strategii Europa 2020, z którą powiązany jest jego cel główny – wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności społecznej i terytorialnej – powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Budżet programu to ponad 27,4 mld euro z Funduszy Europejskich (FE), czyli ok. 115,6 mld zł. Głównymi beneficjentami będą podmioty publiczne, w tym jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy, w szczególności duże firmy.

Priorytety PO IiŚ 2014-2020 to:

1) Zmniejszenie emisyjności gospodarki – alokacja z FE 1 847,5 mln euro na: wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii (OZE); poprawa efektywności energetycznej i wykorzystanie OZE w przedsiębiorstwach, sektorze publicznym i mieszkaniowym; promowanie strategii niskoemisyjnych; rozwój i wdrażanie inteligentnych systemów dystrybucji, rozwój wysokosprawnej kogeneracji.

2) Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu – alokacja z FE 3 439,1 mln euro na rozwój infrastruktury środowiskowej; ochrona i zahamowanie spadku różnorodności biologicznej; poprawa jakości środowiska miejskiego, dostosowanie do zmian klimatu.

3) Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego – alokacja z FE 9 532,4 mln euro na rozwój drogowej infrastruktury w sieci TEN-T; poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego; poprawa bezpieczeństwa w ruchu lotniczym; transport intermodalny, morski i śródlądowy.

4) Infrastruktura drogowa dla miast – alokacja z FE 2 970,3 mln euro na poprawa dostępności miast i przepustowości infrastruktury drogowej (rozwój infrastruktury drogowej w miastach i tras wylotowych z ośrodków miejskich, budowa obwodnic).

5) Rozwój transportu kolejowego w Polsce – alokacja z FE 5 009,7 mln euro na rozwój kolei w TEN-T, poza tą siecią i kolei miejskich.

6) Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach – alokacja z FE 2 349,2 mln euro na infrastruktura i tabor dla publicznego transportu zbiorowego w miastach i na ich obszarach funkcjonalnych.

7) Poprawa bezpieczeństwa energetycznego – alokacja z FE 1 mld euro na rozwój inteligentnych systemów dystrybucji, magazynowania i przesyłu gazu ziemnego i energii elektrycznej; budowa i przebudowa magazynów gazu ziemnego; przebudowa terminala LNG.

8) Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego – alokacja z FE 467,3 mln euro na inwestycje w ochronę i rozwój dziedzictwa kulturowego oraz zasobów kultury, np. instytucji kultury, szkół artystycznych.

9) Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia – alokacja z FE 468,3 mln euro na wsparcie infrastruktury szpitali ponadregionalnych i współpracujących z nimi jednostek diagnostycznych w zakresie chorób „aktywności zawodowej” i opieki nad matką i dzieckiem; wsparcie infrastruktury systemu państwowego ratownictwa medycznego.

10) Pomoc techniczna – alokacja z FE 330 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 2,5 mld euro na energetykę w ramach POIiŚ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!