21 koncesji na poszukiwanie wód termalnych

21 koncesji na poszukiwanie wód termalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie wód termalnych wydano w Polsce do 1 listopada - wynika z informacji Ministerstwa Środowiska. Do tej pory wydano dziewięć koncesji na wydobywanie gorących wód.

Spośród dziewięciu wydanych koncesji najwięcej - pięć - dotyczy Małopolski. Wodę do ogrzewania mieszkań wykorzystuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska z Bańskiej Niżnej k. Zakopanego. Firmy Polskie Tatry i Dorado z Zakopanego, Park Wodny Bania w Białce Tatrzańskiej i Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne w Bukowinie Tatrzańskiej korzystają z ciepłych wód do napełniania basenów kąpielowych.

W województwie zachodniopomorskim koncesje wydobywcze posiadają Geotermia Pyrzyce i Przedsiębiorstwo Usług Cieplnych Geotermia Stargard Szczeciński. Oprócz tego koncesje wydobywcze mają jeszcze dwie firmy - Geotermia Uniejów w woj. łódzkim i Geotermia Mazowiecka.

Każda z 21 koncesji poszukiwawczych udzielona jest innemu podmiotowi - firmie, osobie prywatnej lub np. fundacji, jak w przypadku Fundacji Lux Veritatis, właściciela telewizji Trwam i Radia Maryja, która szuka ciepłych źródeł pod Toruniem.

Najwięcej wydano na teren woj. łódzkiego - pięć koncesji. Mają je Miejskie Sieci Cieplne ze Zduńskiej Woli, Geotermia Poddębice, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Radomska, Zakład Komunalny Kleszczów i Real Estate Kaźmierscy z Łowicza.

Po cztery koncesje wydano dla woj. małopolskiego (firmy PEC Geotermia Podhalańska, Gorczańskie Wody Termalne, Energia Wierzchosławice i Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka) i dolnośląskiego (Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych we Wrocławiu, Zbigniew Świerkot - Zakład Instalacji Sanitarnych i Budownictwa Drogowego z Wrocławia, gliwicka firma Wektor Inwestycje, która szuka ciepłych źródeł w okolicach Karpnik k. Jeleniej Góry oraz gospodarstwo rybackie Jan Ogłaza z Podgórzyna k. Cieplic Śląskich).

Po dwie obowiązują w woj. warmińsko-mazurskim (Zakład Energetyki Cieplnej w Lidzbarku Warmińskim i Wodociągi Fromborskie) i mazowieckim (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gostynin i TERMO-GLOB z Piaseczna), a po jednej w czterech województwach - lubelskim (Termy Celejów), zachodniopomorskim (Geotermia Pyrzyce) wielkopolskim (Tarnowska Gospodarka Komunalna TP-KOM z Tarnowa Podgórnego) i kujawsko-pomorskim (Lux Veritatis).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 21 koncesji na poszukiwanie wód termalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!