25 stycznia rząd zajmie się "pakietem atomowym"

25 stycznia rząd zajmie się "pakietem atomowym"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W najbliższy wtorek, 25 stycznia, rząd zajmie się tzw. "pakietem atomowym", zapozna się też z informacją PGE z przygotowań do budowy pierwszej elektrowni jądrowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd ma się zapoznać z informacją na temat stanu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) i samym projektem Programu, a także informacją Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) na temat prowadzonych i planowanych prac związanych z budową elektrowni jądrowej. PGE została wskazana jako inwestor elektrowni.

W piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wydał zgody PGE na przejęcie firmy energetycznej - Energa. Urząd argumentował, że planowana transakcja doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej.

W reakcji zarząd PGE zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji do sądu antymonopolowego, a prezes Grupy Tomasz Zadroga zapewniał, że zablokowanie przejęcia Energi nie zmienia planów inwestycyjnych spółki, w tym i budowy elektrowni jądrowej.

O realizacji projektu zgodnie z harmonogramem i bez żadnych zakłóceń mówił również w środę w Gdańsku wiceprezes PGE Energia Jądrowa Witold Drożdż.

"W sprawie Energi UOKiK reprezentuje bardzo rygorystyczne podejście do krajowych firm, natomiast czy jest zupełnie ślepy, że największe koncerny europejskie przejmują dużą firmę polską (Enea - PAP)? To może w praktyce oznaczać, że państwowe firmy z innych krajów wybudują w Polsce energetykę nuklearną i będą czerpały korzyści oraz transferowały zyski do siebie. Ewidentnie widać w tym przypadku duże ryzyko, że program jądrowy będzie zagrożony, jeżeli pójdziemy w takim kierunku, że inne państwo przejmuje część polskiej energetyki" - komentował w środę wicepremier Waldemar Pawlak.

Zmiany prawne w ramach "pakietu atomowego" to nowelizacja ustawy Prawo Atomowe oraz projekt założeń tzw. ustawy inwestycyjnej - o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej.

Do zmiany Prawa atomowego, w celu przyspieszenia prac nad "pakietem", wpisano część przepisów dwóch innych projektowanych ustaw - o energetyce jądrowej i odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową. W takiej formie w czwartek przyjął ten projekt Komitet Stały Rady Ministrów.

Dodatkowe zapisy dotyczą obowiązkowego ubezpieczenia od szkód jądrowych, powołania Agencji Energetyki Jądrowej (AEJ), a także przeprowadzenia przez inwestora elektrowni jądrowej odpowiedniej kampanii informacyjnej.

Projekt podnosi obecny limit odpowiedzialności finansowej za szkodę jądrową dwukrotnie, do 300 mln SDR (międzynarodowa umowna jednostka monetarna, jej wartość jest ustalana na podstawie koszyka walut). Skarb państwa - w założeniu - ma nie ponosić w przypadku szkody żadnych obciążeń finansowych.

Projektowana zmiana ustawy nakłada także na operatorów obiektów energetyki jądrowej obowiązek utworzenia Lokalnego Centrum Informacji oraz przekazywania danych i informacji dotyczących obiektów energetyki jądrowej.

Projekt uzasadniając powstanie AEJ powołuje się m.in. na zalecenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i międzynarodowe doświadczenia. Agencja będzie kosztować budżet państwa 76 mln zł (od jej utworzenia w 2012 r. do 2020 r.), przy czym w pierwszych latach będzie to kwota rzędu kilku mln zł rocznie, zaś w 2016 r. prawie 10 mln.

Program energetyki jądrowej rząd zamierzał przyjąć do końca 2010 r., termin ten ostatnio został przesunięty na koniec czerwca 2011 r. Zgodnie z zawartym w projekcie Programu harmonogramem, również od połowy tego roku ma wejść w życie zmieniona ustawa Prawo atomowe. Sam program jest na etapie konsultacji społecznych prognozy jego oddziaływania na środowisko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 25 stycznia rząd zajmie się "pakietem atomowym"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!