32 proc. przeciw polskiej elektrowni jądrowej, a 30 proc. za

32 proc. przeciw polskiej elektrowni jądrowej, a 30 proc. za
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

32 proc. ankietowanych chce, by Polska wycofała się z planów budowy elektrowni jądrowej. Zaś 30 proc. opowiada się za kontynuowaniem przyjętego harmonogramu oddania siłowni do użytku w ciągu dekady - wynika sondażu PBS DGA przekazanego PAP.

Natomiast 28 proc. respondentów opowiedziało się za ponownym zbadaniem bezpieczeństwa i celowości rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. 10 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.

Pytając respondentów o ich opinię dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w Polsce, PBS DGA przypomniała: w UE 37 proc. energii elektrycznej pochodzi z atomu, jej zwolennicy wskazują na coraz bezpieczniejsze technologie oraz konieczność rozwoju energetyki jądrowej, ponieważ w niedalekiej przyszłości zasoby ropy i gazu się wyczerpią, natomiast przeciwnicy tej energii podkreślają jej wysoką cenę oraz zagrożenie awariami i problem składowania wypalonego paliwa.

PBS DGA zwraca uwagę, że największy odsetek przeciwników - 41 proc. - zanotowano w grupie osób mających więcej niż 59 lat.

Z kolei najwięcej zwolenników budowy elektrowni - również 41 proc. - odnotowano u respondentów z wyższym wykształceniem.

Jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania to tylko w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców zwolennicy zdobyli przewagę nad przeciwnikami (38 do 27 proc.). W mniejszych miejscowościach przewagę mają przeciwnicy, przy czym największą odnotowano na wsi (35 do 27 proc.).

Najwięcej zwolenników energetyki jądrowej mieszka w Podlaskiem i Zachodniopomorskiem - odpowiednio 49 i 43 proc., najwięcej przeciwników - 43 proc. - jest w Lubuskiem.

Sondaż przeprowadzono w dniach 18-20 marca 2011 r. na losowej próbie 1126 mieszkańców Polski, reprezentatywnej dla populacji w wieku powyżej 15 lat.

Zgodnie z planami rządu, pierwszy reaktor polskiej elektrowni ma ruszyć do końca 2020 r. Do 2030 r. mają zaś powstać dwie siłownie o łącznej mocy 6000 MW.

W środę premier Donald Tusk powiedział, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce powinna uzyskać akceptację społeczną, bo "bez akceptacji społecznej tego typu przedsięwzięcia nie mają sensu". Nie wykluczył też referendum w tej sprawie, choć - jak mówił - "być może wystarczyłaby decyzja na poziomie parlamentu, co do przyszłości i programu jądrowego".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 32 proc. przeciw polskiej elektrowni jądrowej, a 30 proc. za

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!