8 mln dol. polskim wkładem do Funduszu Klimatycznego

8 mln dol. polskim wkładem do Funduszu Klimatycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zadeklarowana przez Polskę kwota 8 mln dolarów może być wkładem do jednego projektu lub programu realizowanego przez Zielony Fundusz Klimatyczny - poinformowała w środę PAP dyrektor wykonawcza Zielonego Funduszu Klimatycznego Hela Cheikhrouhou.

W poniedziałek podczas inauguracji szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu premier Beata Szydło zadeklarowała, że Polska, choć nie ma obowiązku, jest gotowa do 2020 r. wyasygnować 8 mln dolarów, aby wesprzeć m.in. Zielony Fundusz Klimatyczny w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Minister środowiska Jan Szyszko powiedział PAP, że zgodnie z obowiązującym prawem Polska nie musi tego robić, bo jest państwem w okresie przejściowym (a nie wysoko rozwiniętym).

Cheikhrouhou poinformowała w środę PAP na marginesie szczytu w Paryżu, że jest wiele krajów, które nie są wysoko rozwinięte, a zadeklarowały wkłady do Zielonego Funduszu Klimatycznego. "Korea Południowa włożyła 100 mln dolarów do funduszu, Meksyk także dołożył 10 mln dolarów" - wymieniła.

Jak zaznaczyła, fundusz może przyjmować różne składki. "Oczekujemy coraz więcej partnerów wpłacających składki do funduszu" - powiedziała.

Pytana, czy 8 mln dolarów wystarczyłoby na jeden projekt realizowany przez fundusz, odparła: "Pieniądze od krajów są łączone, więc ta kwota może wejść w skład finansowania jednego projektu czy jednego programu wraz z innymi źródłami, jakie ma fundusz".

Zaznaczyła, że jest szeroka gama, jeśli chodzi o wysokość finansowania przez fundusz. Poinformowała, że Zielony Fundusz Klimatyczny postanowił alokować kwotę do 215 mln dolarów na regionalny program efektywności energetycznej w Ameryce Łacińskiej, ale także niższe kwoty, do 10 mln dolarów, na mniejszej skali programy w Peru czy Senegalu (6,2 i 7,6 mln dolarów).

"Kiedy jest deklaracja, następnym krokiem jest podpisanie uzgodnienia wkładu, jest to więc kontrakt, a potem płatność do funduszu jest kierowana albo w gotówce, albo w wekslu" - powiedziała pytana o sposób postępowania ze składkami do funduszu.

Zielony Fundusz Klimatyczny został ustanowiony przez 194 kraje konwencji klimatycznej ONZ w 2010 r. celem wspierania projektów w krajach rozwijających się. Kraje rozwinięte uzgodniły, że wspólnie zmobilizują do 2020 r. 100 mld dolarów rocznie na rzecz funduszu z różnych źródeł, by odpowiedzieć na rosnące potrzeby adaptacji do zmian klimatu w krajach rozwijających się.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!