A. Różycki, Enea Operator: ograniczone możliwości przyłączania wiatraków

A. Różycki, Enea Operator: ograniczone możliwości przyłączania wiatraków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Na skutek zmian przepisów najbardziej nierealne projekty przyłączenia nowych OZE już wypadły z obiegu, ale i tak zostało ich tyle, że ich przyłączenie potrwa lata – mówi Artur Różycki, prezes zarządu Enea Operator.

Czy zapowiadane kierunki rozwoju OZE wynikające z projektu ustawy o OZE, a w tym rozwój mikrogeneracji, stwarzają jakieś szczególne wyzwania dla operatorów systemów dystrybucyjnych?

- Enea Operator w perspektywie kilku następnych lat de facto nie ma już większych możliwości przyłączeniowych jeśli chodzi o energetykę wiatrową. Według stanu na koniec sierpnia tego roku do naszej sieci były przyłączone farmy wiatrowe o mocy 359,559 MW, a zawarte oraz orzeczone umowy o przyłączenie do sieci dla farm wiatrowych opiewały na 1875,661 MW i trochę czasu musi upłynąć zanim je przyłączymy. W kontekście projektu ustawy o OZE, która bardzo mocno promuje fotowoltaikę, oznacza to, że w praktyce możliwości szybkiego przyłączania energetyki słonecznej byłyby nader ograniczone. Z drugiej strony musimy się liczyć z napływem dużej ilości wniosków o przyłączanie źródeł fotowoltaicznych, bo jeśli inwestorzy będą faktycznie mogli sprzedawać energię ze słońca ponad pięć razy drożej niż z konwencjonalnych źródeł to trudno, żeby nie chcieli inwestować w fotowoltaikę.

Czy już teraz inwestorzy składają wnioski o wydanie warunków przyłączenia dla słonecznych farm?

- Na razie otrzymujemy głównie wnioski o wydanie warunków przyłączenia dla farm wiatrowych i biogazowni. W przypadku fotowoltaiki wpływają nieliczne zapytania i dotyczą niewielkich mocy. Na razie nie mamy żadnego wniosku o przyłączenie dużej farmy słonecznej, czyli na przykład o mocy kilkudziesięciu MW, której przyłączenie mogłoby ewentualnie zaburzać pracę sieci, a zatem wymagać istotnej jej rozbudowy. Gdyby ustawa o OZE weszła w życie w kształcie znanym dziś mogłoby to spowodować lawinę wniosków, co więcej duża ilość małych instalacji montowanych bez uzgodnienia z OSD, a to przewiduje projekt ustawy, mogłaby zagrozić nie tylko stabilności sieci ale też bezpieczeństwu jej eksploatacji.

Fotowoltaika stanie w bardzo długiej kolejce do przyłączeń, czy może ze względu na jej charakterystykę niekoniecznie?

- Praca źródeł fotowoltaicznych, czyli dzienna, zasadniczo nie pokrywa się całkowicie z pracą generacji wiatrowej, co może potencjalnie stwarzać pewne możliwości przyłączeniowe fotowoltaiki mimo nasycenia sieci źródłami wiatrowymi, ale to w każdym przypadku wymaga indywidualnej ekspertyzy. Ekspertów niepokoi to, że nie policzyliśmy jaki będzie koszt społeczny tego rozwiązania. Dość mocno zastanawia nas, że generalnie mikroźródła mają być przyłączane za darmo, co w praktyce znaczy tyle, że koszty przyłączenia prosumentów pokryją wszyscy odbiorcy za pośrednictwem taryf.

Co można zrobić, żeby w końcu odblokować moce przyłączeniowe czopowane przez projekty nowych źródeł mocy bez szans na realizację?

- Na skutek zmian przepisów najbardziej nierealne projekty przyłączenia nowych OZE już wypadły z obiegu, ale i tak zostało ich tyle, że ich przyłączenie potrwa lata. Mimo, że wydanie warunków przyłączenia wymaga wniesienia zaliczki na poczet opłaty przyłączeniowej, to nadal są inwestorzy, którzy faktycznie chcą i mają za co budować oraz tacy, którzy raczej warunki przyłączeniowe traktują jako inwestycję na sprzedaż. Moim zdaniem w obecnych realiach można byłoby uporządkować tę kwestię miedzy innymi poprzez skrócenie ważności warunków przyłączenia z obecnych 2 lat do kilku miesięcy. Mamy bardzo dużo takich sytuacji, że kończy się ważność warunków przyłączenia, a nie dochodzi do podpisania umowy przyłączeniowej.

Jak zmienność zachowań inwestorów, ciągła żonglerka warunkami przyłączenia, z których jedne tracą ważność, a kolejne je nabywają, wpływa na planowanie inwestycji?

- Zadaniem operatorów jest przyłączanie odbiorców i źródeł energii więc nie mam zamiaru narzekać, ale zmienność sytuacji charakteryzuje się dużą dynamiką i nie mamy lepszego wyjścia niż się do tego dostosować. Jest to jednak kosztowne, a przyjęte w prawie rozwiązania nie są zgodne z ostatnimi wyrokami Sądu Najwyższego i w dalszym ciągu przerzucają koszty rozbudowy sieci związanej z danym przyłączeniem na klientów OSD. Dla operatora może to być neutralne. ale odczuwają to klienci tych OSD, które ponoszą najwięcej nakładów na rozbudowę sieci w związku z rozwojem OZE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!