Adamkus: nie ma nieporozumień ws. budowy Ignalina

Adamkus: nie ma nieporozumień ws. budowy Ignalina
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Litwy Valdas Adamkus powiedział we wtorek w wywiadzie dla TVP1, że w sprawie budowy elektrowni w Ignalinie nie ma żadnych nieporozumień politycznych między Polską, Litwą, Łotwą i Estonią, które uczestniczą w projekcie.

"Chciałbym zagwarantować, że mówimy jednym, zgodnym głosem. Widzimy ten sam cel, cztery państwa wyraźnie zobowiązały się do wspólnej pracy, nie ma żadnych nieporozumień co do budowy, co do tego, że trzeba kroczyć do przodu" - oświadczył Adamkus.

Ostatnio litewskie media pisały, że początek realizacji projektu budowy nowej elektrowni atomowej na terenie likwidowanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, w którym zamierzają uczestniczyć trzy państwa bałtyckie i Polska, jest odraczany z powodu nieporozumień partnerów. Prezydent Lech Kaczyński podkreślił w wywiadzie dla TVP1, że pewne "problemy negocjacyjne" wynikają z tego, że każdy z czterech krajów ma nieco odmienne wyobrażenia na pewne kwestie dotyczące budowy elektrowni. Zaznaczył, że Polsce zależy na określonej mocy elektrowni, ale "jest to do załatwienia". Adamkus zapewnił, że nie powinno być żadnych problemów z zabezpieczeniem potrzeb zgłaszanych przez stronę polską.

"Doradzam naszemu rządowi elastyczność, jeśli chodzi o pozostałe rozwiązania, jestem pewien, że to się da wszystko zakończyć sukcesem" - powiedział polski prezydent.

Kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia - zainicjowały projekt elektrowni nuklearnej, chcąc złagodzić zapotrzebowanie na energię elektryczną po planowanym na 2009 rok wygaszeniu elektrowni atomowej w Ignalinie, z reaktorem typu czarnobylskiego, do czego litewski rząd zobowiązał się, wchodząc do UE.

Do projektu przyłączyła się Polska. Nowa elektrownia o mocy 800- 1600 megawatów ma kosztować 2,5-4 mld euro. Pod koniec czerwca litewski parlament przyjął ustawę o elektrowni atomowej, która przewiduje m.in., że Litwa w projekcie budowy nowej siłowni na terenie likwidowanej elektrowni atomowej będzie miała co najmniej 34 proc. akcji. Pozostałe po równo 22 proc. przypadną Polsce, Łotwie i Estonii.

Adamkus podkreślił, że kraje bałtyckie powinny wspólnym działaniem zapewnić niezależność energetyczną regionu, a przez to zagwarantować im silny głos polityczny w UE.

Prezydenci mówili też o polskiej inwestycji w rafinerii w Możejkach.

Prezydent Litwy ocenił, że już pierwsze kroki tej inwestycji wskazują na to, że rozwija się ona pomyślnie. Podkreślił, że Możejki przynoszą zyski zarówno Polsce, jak i Litwie.

Prezydent Kaczyński zaznaczył, że inwestycja w Możejkach leży w strategicznym interesie całego kraju. "Jest to coś, co nas łączy i pokazuje, że tu, w centrum i na bliskim wschodzie Europy, można działać samemu, omijając różnego rodzaju potęgi, że to się da zrobić i że da się zachować pod tym względem suwerenność" - powiedział prezydent.

"Litwa i Polska są prawdziwymi partnerami strategicznymi" - ocenił L. Kaczyński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Adamkus: nie ma nieporozumień ws. budowy Ignalina

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!