XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Akcjonariusze mniejszościowi bliżej odszkodowań ws. konsolidacji sektora elektroenergetycznego

Akcjonariusze mniejszościowi bliżej odszkodowań ws. konsolidacji sektora elektroenergetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Akcjonariusze mniejszościowi, którzy zamienili swoje akcje kopalń, elektrowni lub zakładów energetycznych na akcje spółek Tauron PE, PGE Górnictwo i Energetyka, PGE Energia oraz Energa, są bliżej wygranej ws. odszkodowań wartych miliardy złotych. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Jak ustalił dziennik, prokurator generalny Andrzej Seremet w opinii przesłanej do Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że były minister skarbu państwa bezprawnie wprowadził jednostronną redukcję podczas zamiany akcji spółek energetycznych. Zadaniem ministra było wykonanie ustawy konsolidacyjnej, a nie samowolne jej uzupełnianie czy modyfikacja - napisał w cytowanej przez "Rz" opinii prokurator Seremet.

Jak z niej wynika Rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z 19 lutego 2008 r. wydane w ramach realizacji procedury zamiany akcji jest niezgodne z art. 64 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej Polski.

Jednocześnie prokurator stwierdził, że różnicowanie akcjonariuszy wobec prawa jest dopuszczalne, jeśli jest zgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej i nie zakwestionował sposobu określenia liczby akcji spółki konsolidującej podlegających zamianie.

Sprawa trafiła do prokuratora generalnego na wniosek Trybunału Konstytucyjnego, do którego trafiło zapytanie Sądu Okręgowego w Warszawie, prowadzącego postępowanie w związku z jednym z pozwów złożonych przez akcjonariuszy.

Sprawę roszczeń akcjonariuszy koordynuje spółka Wspólna Reprezentacja, której celem jest dochodzenie odszkodowań dla osób pokrzywdzonych w procesie konsolidacji sektora elektroenergetycznego w latach 2009 – 2010. Według wyliczeń "Rz" chodzi o kilkanaście pozwów na łączną kwotę ok. 450 mln zł.

Resort skarbu w odpowiedzi na pytania "Rzeczpospolitej" w tej sprawie stwierdził, że mechanizm proporcjonalnej redukcji w sposób naturalny wynika przede wszystkim z przewidzianego w ustawie konsolidacyjnej progu 15 proc. akcji objętych przez Skarb Państwa w spółce konsolidującej, które mogą być przyznane w zamian za akcje spółki konsolidowanej. Ministerstwo podkreśliło jednocześnie, że w dotychczasowych wyrokach sądy odrzucały roszczenie akcjonariuszy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Akcjonariusze mniejszościowi bliżej odszkodowań ws. konsolidacji sektora elektroenergetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!