Aleksander Grad zrezygnował z funkcji prezesa PGE EJ 1

Aleksander Grad zrezygnował z funkcji prezesa PGE EJ 1
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Aleksander Grad złożył dymisję z funkcji prezesa spółki PGE EJ 1, która jest odpowiedzialna za przygotowanie i budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Informację tę potwierdził Marek Woszczyk, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. 1 lutego br. Aleksander Grad zostanie członkiem Rady Nadzorczej Tauron Polska Energia.

W najbliższy piątek, 31 stycznia br., zbierze się Rada Nadzorcza PGE EJ1, która ma podjąć decyzję o sposobie wyboru nowego prezesa spółki. Być może już wtedy zostanie powołany nowy zarząd PGE EJ 1. Obecnie oprócz Aleksandra Grada w skład zarządu PGE EJ1 wchodzi także Marzena Piszczek, która jest wiceprezesem spółki.

Prawdopodobnie Aleksander Grad wejdzie w skład Rady Nadzorczej PGE EJ 1.

1 lutego br. Aleksander Grad zostanie członkiem Rady Nadzorczej Tauron Polska Energia. 7 stycznia br. uchwałę w tej sprawie podjęło NWZA. Pojawiło się wówczas wiele komentarzy, że Grad będzie pełnił znaczące funkcje w spółkach z dwóch konkurujących ze sobą grup. Według oceny samego zainteresowanego wejście do rady nadzorczej Taurona nie stanowi jednak konfliktu interesu z jego dotychczasową działalnością.

Ważniejsze dla przyszłości Grada w PGE EJ 1 stało się przyjęcie przez rząd Programu polskiej energetyki jądrowej. Jak powiedział dziennikarzom, PPEJ zmienia profil działalności prezesa PGE EJ 1. Należy się domyślać, że nowa formuła mu nie odpowiadała. Dlatego zrezygnował z bieżącego zarządzania na rzecz nadzorowania spółki w jej radzie.

Aleksander Grad prezesem PGE EJ 1 został w lipcu 2012 r. Funkcję tę ma pełnić jeszcze do 31 stycznia br.

W środę, na konferencji prasowej, przedstawił sytuację w spółce.

- Po przyjęciu przez rząd Programu polskiej energetyki jądrowej dzień 17 lutego jako termin wyłonienia inżyniera kontraktu jest niezagrożony i pewny - poinformował Aleksander Grad.

Dodał, że w czwartek w Gdańsku odbędzie się spotkanie z przedstawicielami gmin Gniewino, Choczewo i Krokowa w sprawie ich zaangażowania w procesie poszukiwania lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). PPEJ przewiduje uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2024 r. Zobacz: Program energetyki jądrowej przyjęty przez rząd

Harmonogram przyjęty w PPEJ zakłada, że w latach 2014-16 w ramach I etapu inwestycji ustalona będzie lokalizacja i zawarty zostanie kontrakt na dostarczenie technologii dla pierwszej elektrowni.

Drugi etap, w latach 2017-18 przewiduje wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii.

Na lata 2019-24 przewidziane jest pozwolenie na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych bloków i rozruch pierwszego bloku.

Etap czwarty, w latach 2025-30 zakłada budowę kolejnych bloków i zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej.

Zakończenie budowy drugiej elektrowni jądrowej planowane jest na 2035 r.

PPEJ nie przesądza jeszcze o budowie elektrowni jądrowej.

Jak podkreślała niedawno pełnomocnik rząd ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, sam PPEJ to "mapa drogowa", zawierająca spis celów do osiągnięcia i działań, które mają wykonać poszczególni interesariusze - rząd, niezależny regulator jądrowy i inwestor. Program ma doprowadzić do tego, aby w ciągu kilku lat inwestor mógł wystąpić o zgodę na budowę elektrowni jądrowej i dopiero podjęcie tej decyzji stanowić będzie formalne rozpoczęcie jej budowy.

Prezes powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej spółki PGE EJ1 Aleksander Grad mówił, że bez przyjęcia PPEJ nie da się podejmować decyzji dotyczących rozwoju tej gałęzi energetyki. Spółka czeka na decyzję rządu, by rozpocząć postępowanie zintegrowane, w którym wybierze partnera strategicznego, który zaoferuje finansowanie, technologię i całą gamę innych usług.

Po przyjęciu PPEJ i dodatkowo uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, krajowi partnerzy PGE - KGHM, Enea i Tauron - będą mogli kupić po 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ1.

Aleksander Grad ma tytuł magistra inżyniera, jest absolwentem Wydziału Geodezji Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Aleksander Grad w latach 2007-11 był ministrem skarbu państwa.

Był posłem na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, gdzie pełnił m.in. funkcje wiceprzewodniczącego Komisji ds. Unii Europejskiej, wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. Był rzecznikiem Platformy Obywatelskiej ds. rolnictwa i rozwoju wsi. Mandat poselski złożył w czerwcu 2012 roku.

Od 1999 do 2000 roku podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie odpowiadał m.in. za budżet, finanse i inwestycje. Równocześnie Konsultant Banku Światowego, przewodniczący Komitetu Sterującego Programu PHARE Inred Tourin III ukierunkowanego na rozwój turystyki.

Twórca Akcjonariatu Obywatelskiego – kompleksowego programu zbliżania ludzi i rynku. Współtwórca Małopolskiego Program Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Swoją ścieżkę zawodową rozpoczynał jako prywatny przedsiębiorca. Po 10 latach prowadzenia działalności zarządzał 200 osobowym zespołem. Sprawował funkcję radnego i zastępcy wójta Gminy Pleśna. W latach 1997-98 roku był wojewodą tarnowskim. Był przewodniczącym Małopolskiej Rady Regionalnej.

Aleksander Grad jest żonaty, ma czworo dzieci.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aleksander Grad zrezygnował z funkcji prezesa PGE EJ 1

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!