Apel do europosłów ws. wycofania pozwoleń na emisję CO2

Apel do europosłów ws. wycofania pozwoleń na emisję CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (GIPH) zaapelowała do polskich europosłów, by odrzucili propozycję Komisji Europejskiej, polegającą na czasowym wycofaniu z unijnego rynku części pozwoleń na emisję CO2.

Pozwolenia na emisję CO2 w UE podlegają rynkowemu obrotowi, przedsiębiorstwa muszą mieć zezwolenie na emisję. Niektóre korzystają z czasowego zwolnienia ze związanymi z tym opłatami, wszystkie inne muszą pozwolenia kupować na aukcjach, aby móc prowadzić produkcję. Na skutek kryzysu, modernizacji przemysłu i przenoszenia produkcji poza UE, w ostatnim czasie ilość emisji CO2 w Unii spadła. Skutkowało to spadkiem popytu na zezwolenia i w konsekwencji cen za uwolnienie dwutlenku węgla do atmosfery.

Komisja Europejska chce zawiesić aukcje części pozwoleń na emisję CO2, aby przeciwdziałać niskiej cenie pozwoleń i pobudzić zielone inwestycje. W listopadzie ub. roku zaproponowała, by w latach 2013-2015 zmniejszyć liczbę sprzedawanych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla na unijnym rynku ETS o 900 mln, by o tyle samo zwiększyć ją w kolejnych latach do 2020 r.

To tzw. backloading, któremu sprzeciwia się Polska; wątpliwości mają też inne kraje. 24 stycznia przeciw wnioskowi KE opowiedziała się już komisja PE ds. energii. 19 lutego swój werdykt wyda komisja ds. środowiska, a później na posiedzeniu plenarnym - PE.

Przed posiedzeniem komisji PE ds. środowiska reprezentująca środowisko górnicze GIPH zaapelowała o odrzucenie propozycji KE do zasiadających w niej polskich europosłów: Tadeusza Cymańskiego, Jolanty Hibner, Bogusława Sonika, Adama Gierka, Filipa Kaczmarka, i Jarosława Kalinowskiego. Cymański pod koniec stycznia w Katowicach przestrzegał przed skutkami wycofania części pozwoleń na emisję.

W przesłanym PAP w czwartek apelu Izba wymieniła 10 powodów, dla których propozycja KE - jej zdaniem - powinna być odrzucona. Wskazano m.in., że proponowana jednorazowa ingerencja na rynku CO2 węgla może się powtórzyć i zniszczyć zaufanie do programu handlu emisjami. Podano też, że warunkiem zaostrzenia unijnego rynku dwutlenku węgla powinno być nowe porozumienie międzynarodowe.

Izba przestrzega, że wzrost cen uprawnień do emusji nie będzie miał bezpośredniego wpływu na inwestycje w technologie niskoemisyjne, a może np. w niekorzystnych warunkach skutkować zastępowaniem węgla gazem. W opinii GIPH, zamiast jednorazowych interwencji, UE powinna podjąć działania, by ograniczenie emisji na jej terenie było uzupełnieniem przedsięwzięć w skali globalnej.

W kontekście globalnym Izba wybija też, że nie należy dociążać unijnej gospodarki jeszcze wyższymi niż dotąd kosztami energii. Na koniec członkowie Izby odwołują się do argumentu solidarnościowego: zmienianie ważnej dyrektywy bez jednomyślności może wbić klin, który sprawi że podejmowanie przez Unię przyszłych negocjacji klimatycznych stanie się trudne lub niemożliwe.

"ETS ukierunkowany jest na rozwiązywanie długoterminowego problemu, jego zasady nie powinny być zmieniane tylko dlatego, że cena rynkowa uprawnień do emisji CO2 jest dziś niższa niż niektórzy przewidywali. Prosimy głosować przeciwko propozycji Komisji, a w zamian zwrócić uwagę na cele po 2020 r. i wyzwania jakie już stoją (...) przed UE, polegające przede wszystkim na odnowie starzejącej się infrastruktury energetycznej Europy" - napisał do europosłów prezes GIPH Janusz Olszowski.

Polska od początku sprzeciwia się planowi KE, argumentując, że to ingerencja w rynek. Minister środowiska Marcin Korolec przedstawił w Brukseli analizę, która wskazuje na możliwą stratę ok. 1 mld euro przychodów budżetowych w latach 2013-20 na skutek zawieszenia aukcji 900 mln pozwoleń. Obawy Polski i innych krajów budzi też upoważnienie KE do dostosowywania harmonogramu aukcji pozwoleń.

Pakiet klimatyczny zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - cele te mają być osiągnięte do roku 2020.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apel do europosłów ws. wycofania pozwoleń na emisję CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!