XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Apel do Skarbu Państwa ws. polskich aktywów koncernu EDF

Apel do Skarbu Państwa ws. polskich aktywów koncernu EDF
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach zaapelowała w poniedziałek do resortów energii oraz Skarbu Państwa o zaangażowanie w proces przekształceń własnościowych polskich spółek z francuskiej grupy energetycznej EDF, wobec jej planowanego wycofania się z Polski.

Uczestniczący w poniedziałkowych obradach WRDS wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że resort analizuje sytuację związaną z aktywami koncernu w Polsce. Zastrzegł, że ewentualne przejęcie aktywów EDF przez inny podmiot musi mieć charakter biznesowy.

"Śledzimy ten proces, jesteśmy w pewnym dialogu z EDF-em (…). Na razie jesteśmy obserwatorem, próbujemy zdobyć informacje o stanie technicznym każdego podmiotu w grupie (…). Wymaga to roztropnego podejścia, ponieważ gdybyśmy rozważali swój aktywny udział w tym procesie, to podmioty, które miałyby z ramienia Skarbu Państwa wchodzić w te transakcje, muszą wiedzieć, jakie napotkają wyzwania" - tłumaczył wiceminister.

Tobiszowski zaznaczył, że aktywa EDF analizowane są oddzielnie, zarówno pod kątem ich stanu technicznego, jak i np. wypełnienia przez EDF zobowiązań inwestycyjnych w tych podmiotach. Gdyby miało nastąpić zaangażowanie związanych ze Skarbem Państwa podmiotów w aktywa EDF, wówczas - zaznaczał wiceminister - potrzebne byłoby po stronie publicznej "narzędzie, które może być partnerem transakcji".

Według Tobiszowskiego, po stronie podmiotów działających w polskim sektorze elektroenergetycznym jest - jak mówił - "pewna siła transakcyjna", analizy wymaga jednak to, kto w jakie aktywo mógłby się zaangażować. Potwierdził, że Ministerstwo Energii przygląda się, kto pojawia się na rynku jako potencjalny partner do zakupu aktywów EDF i na ile realne mogą być oferty rozmaitych podmiotów.

"Potwierdzając, że należy analizować to, co dzieje się jeśli chodzi o EDF oraz to, jacy partnerzy się pojawiają, trzeba zaznaczyć, że jako ministerstwo bierzemy pod uwagę, iż jest to transakcja biznesowa i ma być biznesową - stąd rozważamy na jakim etapie powinniśmy się włączyć i w jaki element" - wskazał wiceminister.

Podkreślił, że ewentualne przejęcie wybranych aktywów EDF nie mogłoby ograniczyć się do wydania środków na jego zakup, ale wymagałoby też - jak mówił - "konstruowania później inwestycji". Takiej inwestycji w modernizację wymaga np. należąca do EDF Elektrownia Rybnik, której modernizacja - jak powiedział Tobiszowski - musi rozpocząć się przed 2020 rokiem; inaczej elektrownia nie mogłaby pracować w związku z niespełnianiem norm dotyczących emisji.

Przedstawiciele EDF nie przyszli na poniedziałkowe obrady WRDS. Rada przyjęła stanowisko, w którym wskazała m.in. że celem działań przedstawicieli Skarbu Państwa związanych z przekształceniami własnościowymi w zakładach EDF powinna być konsolidacja i umocnienie potencjału rozwojowego branży energetycznej oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski.

"Postulat dotyczący zaangażowania się polskiego kapitału w zakłady francuskiego koncernu funkcjonujące w naszym kraju zyskał akceptację wszystkich stron reprezentowanych w WRDS" - powiedział po zakończeniu obrad Rady jej przewodniczący Dominik Kolorz, zarazem szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

"W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem byłby po prostu wykup przez spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa udziałów w tych zakładach. Takie działanie byłoby realizacją interesów gospodarczych naszego kraju" - dodał.

W stanowisku Rady podkreślono, że zaangażowanie państwa w proces przekształceń w zakładach EDF należy również rozpatrywać w kontekście naprawy polskiego górnictwa węgla kamiennego. "Przedsiębiorstwa należące obecnie do EDF mogą stać się znaczącym odbiorcą węgla produkowanego w polskich kopalniach, przyczyniając się w ten sposób do stabilizacji tego sektora gospodarki - czytamy w poniedziałkowym stanowisku WRDS.

Grupa EDF należy do największych inwestorów zagranicznych w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Działa w Polsce od czasu pierwszej prywatyzacji w polskim sektorze energetycznym w 1998 r., kiedy stawała się głównym akcjonariuszem elektrociepłowni w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Zielonej Górze, Toruniu i we Wrocławiu oraz elektrowni w Rybniku.

W skład grupy wchodzi też spółka usługowa EDF Paliwa, zajmująca się zakupem paliw produkcyjnych - węgla i biomasy. Ponadto EDF w Polsce prowadzi obrót energią elektryczną wytworzoną w zakładach grupy, zagospodarowuje uboczne produkty spalania i świadczy wspólne usługi wsparcia dla spółek EDF. Grupa zatrudnia blisko 3 tys. pracowników. Ma 10-procentowy udział w rynku energii elektrycznej i 15-procentowy w rynku ciepła sieciowego w Polsce. Rocznie Grupa EDF w Polsce zużywa blisko 7 mln ton węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apel do Skarbu Państwa ws. polskich aktywów koncernu EDF

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!