XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Atomowe starcie w Niemczech

Atomowe starcie w Niemczech
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłorocznej kampanii wyborczej w Niemczech politycy będą się spierać o to, czy zamykać elektrownie atomowe, czy nie.

Zaczął Kurt Beck, szef dołującej od dłuższego czasu w sondażach SPD. Zażądał, by w niemieckiej konstytucji zapisać, że w kraju nie będą działać żadne elektrownie atomowe. To odpowiedź na pomysły chadeków, którzy w obliczu drożejącej ropy naftowej chcą rozwijać energetykę atomową. W ten sposób znowu rozgorzał spór o przyszłość niemieckich reaktorów atomowych, który napędza niemiecką politykę od ćwierćwiecza - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Z formalnego punktu widzenia los działających dziś w Niemczech 17 elektrowni atomowych (to z nich pochodzi jedna czwarta prądu produkowana w Niemczech) jest przesądzony. W 2022 r. ma zostać wyłączona ostatnia z nich - elektrownia Neckarwestheim. Tak przewiduje przeforsowana osiem lat temu przez koalicyjny rząd SPD i Zielonych nowelizacja prawa o energetyce atomowej - przypomina "Gazeta".

Gdy w 2005 r. powstawał rząd Angeli Merkel, chadecy i socjaldemokraci uzgodnili, że programu "wyjścia z atomu" będą się trzymać. Wyłączono dwa stare reaktory, a kolejny, 34-letni reaktor w elektrowni w Biblis w południowej Hesji ma zostać wyłączony pod koniec tego roku. Zwolennicy atomu, chadecja, liberałowie oraz niemieckie kręgi przemysłowe chcą proces powstrzymać, zanim zamknięte zostaną najnowocześniejsze niemieckie elektrownie atomowe. - Nie jesteśmy w stanie w najbliższym czasie zastąpić ich elektrowniami słonecznymi i wiatrowymi - mówił już dwa lata temu Christian Wullf, chadecki premier Dolnej Saksonii - przypomina "Gazeta".

Zwolennicy utrzymania elektrowni atomowych podkreślają, że nie emitują one dwutlenku węgla do atmosfery - co w dobie walki z ociepleniem klimatu ma spore znaczenie. Politycy CDU twierdzą nawet, że elektrownie atomowe produkują "ekologiczny prąd". Poza tym nie potrzebują ciągłych dostaw surowców, tak jak elektrownie gazowe, które trzeba zasilać coraz droższym importowanym gazem. W końcu energetyka jądrowa jest według nich tańsza niż alternatywy. Podkreślają też, że te ostatnie ciągle są mrzonkami. Do dziś nie powstały jeszcze budowane na platformach morskich parki wiatrowe ani węglowe elektrownie, które nie emitują CO2 - czytamy w "GW".

Przeciwnicy atomu - Zieloni i socjaldemokracja - zwalczają elektrownie atomowe jako "tykające bomby zegarowe" i nimi straszą. Chodzi albo o powtórkę Czarnobyla, albo o zamach terrorystyczny na niemieckie elektrownie, albo w końcu o to, że paliwo jądrowe może wpaść w niepowołane ręce i stać się zalążkiem atomowego arsenału. Protestują też przeciwko składowaniu w Niemczech nuklearnych odpadów. Zastrzeżenia są całkiem na czasie. W czerwcu okazało się, że w najstarszym niemieckim składowisku odpadów nuklearnych, w kopalni soli Asse II pod Wolfenbütel, od kilkunastu lat wycieka radioaktywny koktajl zawierający m.in. pluton. Naukowcy opiekujący się składowiskiem o sprawie wiedzieli, ale nikogo o niej nie informowali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Atomowe starcie w Niemczech

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!