Austriackie wiatraki wyrosną na Mazurach

Austriackie wiatraki wyrosną na Mazurach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ruszyła budowa elektrowni wiatrowej za 100 mln euro. Dzięki inwestycji, która będzie realizowana na 300 ha gruntów, powstanie około 20 miejsc pracy.

Elektrownia w Różynie pod Sępopolem liczyć ma 30 wiatraków o mocy 2 MW i wysokości 108 m każdy. Prąd popłynie z Różyna w 2010 r. Odbiorcą będzie spółka Energa - podaje "Rzeczpospolita".

– Na inwestycji skorzysta cała okolica. Wiatraki staną na 300 ha prywatnych gruntów. Mamy już podpisane umowy z rolnikami na 30-letnią dzierżawę. Stoją dwie wieże monitorujące siłę wiatru. Koszt każdej to ok. 25 tys. euro. W wiatrowni pracę znajdzie ok. 20 osób. Ludzie liczą też, że będzie to atrakcja turystyczna, który przyciągnie gości – wylicza Ryszard Nałęcz, prezes i właściciel Centrum Biznesu Wschodniego w Lidzbarku Warmińskim, koordynator projektu. To on zainteresował Austriaków Mazurami.

Inwestorami są Austrian Wind Power z siedzibą w Eisenstadt oraz wiedeński Wienstrom, jeden z największych w Austrii dostawców energii elektrycznej (ma ponad 1,1 mln klientów). AWP jest spółką zależną austriackiego operatora sieci energetycznych, grupy Bewag, która ma 8 tys. km linii przesyłowych. Obie firmy inwestują w wiatrownie, kolektory słoneczne i biomasę. Do tej pory postawiły w Austrii ponad 150 wiatraków o mocy 300 MW.

Wiatrownię na Mazurach zbuduje należąca do Austriaków firma Polska Siła Wiatru. Atuty regionu to korzystne wiatry i małe zaludnienie. Prezes PSW Manfred Schatovich szacuje, że inwestycja zwróci się w 13 – 15 lat.

– Wiatrownie zarabiają na siebie coraz szybciej. Jeszcze niedawno w Europie Zachodniej okres zwrotu takiej inwestycji wynosił 15 – 18 lat – mówi Manfred Schatovich.

Światowa energetyka wiatrowa rozwija się coraz szybciej. W latach 1995 – 2000 przyrost mocy wynosił 30 proc. rocznie. Zgodnie z prognozami do 2010 r. rocznie przybywać ma ponad 16 proc. mocy z wiatrowni. W minionym roku 3,7 proc. energii zużytej w Unii Europejskiej wyprodukowały wiatrownie - czytamy w "Rzeczpospolitej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!