XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bawaria nie chce energetycznych tras przesyłowych

Bawaria nie chce energetycznych tras przesyłowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemcy zamykają elektrownie atomowe i przestawiają się na energię ze źródeł odnawialnych, odczuwając coraz bardziej brak infrastruktury pozwalającej na przesyłanie energii wiatrowej z północy na południe. Bawaria blokuje jednak rozbudowę linii energetycznych.

Specjalizujące się w budowie energetycznych linii przesyłowych przedsiębiorstwa Tennet i Transnet BW przedstawiły w środę plany budowy takiej linii łączącej farmy wiatrowe na północnym wybrzeżu Niemiec z odczuwającym niedobór energii uprzemysłowionym południem.

Planowana "autostrada elektryczna" ma się rozpoczynać w Wilster na terenie kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn i przebiegając przez Dolną Saksonię, Nadrenię Północną-Westfalię i Hesję dostarczać prąd w okolice Schweinfurtu w północnej Bawarii.

Licząca 800 km trasa przesyłowa "SuedLink" ma powstać do 2022 roku.

Ponadto planowane są dwie dalsze trasy przesyłowe. Jedna z nich ma połączyć Lauchstaedt w Saksonii-Anhalcie z Meitingen w Bawarii, druga - Emden nad Morzem Północnym z Philippsburgiem w Badenii-Wirtembergii. Wszystkie planowane projekty obejmują budowę 2800 km tras; szacowany koszt inwestycji to 10 mld euro.

Premier Bawarii Horst Seehofer domaga się moratorium na budowę nowych linii energetycznych. Bawarskie władze chcą oprzeć się na energii słonecznej i biomasie. Protesty przeciwko nowym projektom zapowiadają mieszkańcy terenów, przez które ma przebiegać trasa z masztami o wysokości do 70 metrów.

Obstrukcję ze strony władz Bawarii ostro skrytykował unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Przypomniał, że w ciągu kilku najbliższych lat w Bawarii zostanie wyłączonych kilka dużych elektrowni jądrowych. "Linie przesyłowe są potrzebne, i to zaraz" - powiedział polityk CDU.

Szef klubu parlamentarnego partii Zielonych Anton Hofreiter nazwał Seehofera "tchórzliwym populistą". Premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer (SPD) przypomniała, że decyzja o rozbudowie sieci przesyłowych zapadła z udziałem Bawarii w izbie wyższej parlamentu - Bundesracie. Postawa władz w Monachium może wywołać zamęt i niepewność wśród obywateli - ostrzegła.

Dziennik "Die Welt" tłumaczy zmianę stanowiska Bawarii mającymi odbyć się w tym landzie w marcu wyborami samorządowymi. "Seehofer najchętniej zamknąłby osoby planujące trasy energetyczne w klasztorze trapistów do czasu, gdy wygra wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego" - pisze komentator. Po wyborach Seehofer z pewnością zmieni znów zdanie, gdyż Bawarii już teraz brakuje energii elektrycznej - czytamy w "Die Welt".

Rząd niemiecki zdecydował w 2011 roku - po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima - o zamknięciu do 2022 roku wszystkich elektrowni atomowych i przejściu na odnawialne źródła energii. Wąskim gardłem systemu energetycznego jest brak połączeń z północy, gdzie znajduje się większość farm wiatrowych, na uprzemysłowione południe kraju. Niewydolność niemieckiego systemu ma też niekorzystny wpływ na polską sieć energetyczną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bawaria nie chce energetycznych tras przesyłowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!