XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Będą zachęty do budowy nowych elektrowni

Będą zachęty do budowy nowych elektrowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Gospodarki, chociaż oficjalnie deklaruje, że kryzys energetyczny nam nie grozi, postanowiło ożywić tempo, w jakim w Polsce powstają nowe elektrownie.

Ministerstwo przygotowało projekt rozporządzenia, które umożliwi organizowanie przetargów na budowę "nowych mocy" lub na realizację przedsięwzięć zmniejszających popyt na energię elektryczną - czytamy w "Parkiecie".

Do tej pory takich przepisów nie było. Teraz przetargi będzie rozpisywać prezes Urzędu Regulacji Energetyki. - Chcielibyśmy, aby rozporządzenie zaczęło obowiązywać jeszcze w tym roku - mówi Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki zajmujący się sektorem energetycznym.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia resort gospodarki napisał, że przetargi na nowe moce rozpisuje się wtedy, gdy firmy z własnej inicjatywy nie inwestują w elektrownie tyle, ile potrzeba z punktu widzenia kraju. Czy to znaczy, że ministerstwo spodziewa się problemów z zaopatrzeniem w energię? - pyta "Parkiet".

URE przedstawia opracowania mówiące, że takie problemy mogą się pojawić w Polsce za 5-7 lat. Na rynku często słyszy się o dziesiątkach miliardów złotych, które Polska będzie musiała w nadchodzących latach przeznaczyć na inwestycje w nowe elektrownie. Z analiz robionych na potrzeby resortu gospodarki wynika, że rocznie powinno powstawać 800-1000 MW nowych mocy. Tymczasem obecnie budowane są trzy bloki dające w sumie około 1700 MW, a o kolejnych tylko się mówi - czytamy w "Parkiecie".

Jak ustalił "Parkiet", resort gospodarki nie skończył jeszcze prac nad sprawozdaniem z wyników nadzoru nad bezpieczeństwem zaopatrzenia w energię elektryczną na ten rok (MG powinno przedstawić ten dokument do 30 czerwca). Ubiegłoroczne analizy pokazywały, że w krótkim okresie kryzys rzeczywiście nam nie grozi. Wiceminister podtrzymuje tę ocenę. - Dzięki nowemu rozporządzeniu chcemy raczej wskazać te punkty w kraju, w których inwestycje w bloki energetyczne są dla nas najbardziej interesujące - mówi K. Tchórzewski.

Gdzie potrzeba nowych mocy wytwórczych? - Analizę w tej sprawie prowadzi obecnie PSE-Operator (spółka koordynująca działanie elektroenergetycznego systemu przesyłowego - red.). Do jej zakończenia trudno przesądzać o konkretnych lokalizacjach, ale dość często mówi się np. o Lubelszczyźnie, w okolicach kopalni "Bogdanka" czy okolicach północno-wschodniej Polski - wyjaśnia K. Tchórzewski.

Kto będzie mógł startować w przetargach na budowę elektrowni? - Musimy urządzać przetargi dla podmiotów z całej UE. Do uczestnictwa będzie miał prawo każdy, kto spełni warunki określone w rozporządzeniu i w określonych przez prezesa URE warunkach przetargu. Przede wszystkim przedsiębiorca będzie musiał stwierdzić, że jest to dla niego opłacalne - mówi K. Tchórzewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą zachęty do budowy nowych elektrowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!