Będzie więcej słonecznego ciepła

Będzie więcej słonecznego ciepła
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szybko rośnie produkcja polskich paneli słonecznych. Najwięksi producenci, Watt i Hewalex ze Śląska oraz łódzki Aparel-Ergom, zapowiadają znaczące zwiększenie przyszłorocznej oferty, i to mimo ostrej chińskiej konkurencji.

– Polacy coraz dokładniej liczą wyższe ceny tradycyjnych paliw i energii, a także szybko przyswajają nowinki podpatrzone w świecie. Mimo stosunkowo wysokich cen za kolektory (najprostsza instalacja dla domu to 6 – 10 tys. zł – red.) opłaca się je mieć na prywatnym dachu – ocenia Marcin Czachowski, dyrektor handlowy firmy Watt.

Z chińskimi wyrobami polskie wygrywają dzięki wyższej jakości i dostępności serwisu. Watt w 2007 r. sprzedał 25 tys. mkw. solarnych paneli. W 2009 r. planuje wyprodukować prawie dwa razy tyle. Na krajowy rynek trafi piąta część instalacji, reszta powędruje do niemal wszystkich krajów Europy Zachodniej, a także na nowe rynki, jak estoński czy łotewski - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Aparel narzeka, że eksportowe zamówienia ograniczył ostatnio hiszpański kryzys budowlany, ale spółka i tak zwiększy produkcję, bo rośnie sprzedaż w kraju. Firma robi już nowy typ kolektorów i nowoczesne sterowniki.

– Liczymy przede wszystkim na zamówienia instytucji, urzędów, szkół, które finansują termomodernizację z funduszów unijnych – mówi prezes firmy Jacek Majchrowicz.

O jedną trzecią rośnie z roku na rok produkcja kolektorów w Hewaleksie pod Bielskiem. Przewidując przyszłoroczny 30-procentowy wzrost sprzedaży, Hewalex usprawnił system dystrybucji i inwestuje w rozwój.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie więcej słonecznego ciepła

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!