XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bez krakowskiego centrum ABB nie działałyby elektrownie jądrowe w USA

Bez krakowskiego centrum ABB nie działałyby elektrownie jądrowe w USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Nie ma zagrożenia zbyt dużą automatyzacją, musi być ona jednak prowadzona z głową. Wydaje się, że na rynku jest odpowiednia wiedza i mądrość, w jaki sposób i w jakim momencie automatyzację i cyfryzację przeprowadzić - mówi WNP.PL Przemysław Zakrzewski, dyrektor Polskiego Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB w Krakowie.

  • Automatyzacja musi być prowadzona z głową. Automatyzuje się procesy będące na odpowiednim poziomie jakości czy doskonałości, kiedy wiadomo, co można efektywnie zautomatyzować.
  • Jeżeli mówimy o procesach, które są w fazie badań, w fazie ciągłego zmieniania, optymalizowania i dostosowywania, to trudno tam skutecznie wprowadzać automatyzację.
  • Jeżeli nie ma stabilności danego procesu, to nie ma gwarancji, że ten proces będzie dobrze wykonywany przez robota czy automat.
  • Przemysław Zakrzewski będzie uczestniczył w Europejskim Kongresie Gospodarczym w sesji "Polskie drogi do przemysłu 4.0 – fakty i mity", która odbędzie się 15 maja.
Niedawno Elon Musk powiedział, że zbyt duża automatyzacja linii produkcyjnej Modelu 3 Tesli doprowadziła do opóźnień w produkcji samochodu. Jak pan ocenia tę deklarację?

Trudno szczegółowo oceniać takie stwierdzenie nie będąc w środku fabryki i nie znając szczegółów. Opierając się na doświadczeniach z naszych fabryk, mogę powiedzieć, że automatyzacja musi być prowadzona z głową. Automatyzuje się procesy będące na odpowiednim poziomie jakości czy doskonałości, kiedy wiadomo, co można efektywnie zautomatyzować.

Jeżeli mówimy o procesach, które są w fazie badań, w fazie ciągłego zmieniania, optymalizowania i dostosowywania, to trudno tam skutecznie wprowadzać automatyzację. Jeżeli nie ma stabilności danego procesu, to nie ma gwarancji, że ten proces będzie dobrze wykonywany przez robota czy automat.

Przed zautomatyzowaniem linii produkcyjnej najpierw należy sprawdzić, co naprawdę można zautomatyzować, czy są spełnione warunki dotyczące automatyzacji. Nasze oprogramowanie pozwala klientom na odpowiednią aplikację rozwiązań do odpowiednich procesów. Chcemy się ustrzec błędów wieku niemowlęcego przy aplikacjach.

Zagrożenia zbyt dużą automatyzacją więc nie ma?

Nie ma problemu z automatyzacją. Wydaje się, że na rynku jest odpowiednia wiedza i mądrość w jaki sposób i w jakim momencie automatyzację i cyfryzację przeprowadzić. Jako ABB wyznaczamy trendy w rozwoju fabryk przyszłości dzięki pełnej automatyzacji i robotyzacji linii produkcyjnych zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0.

Prowadzimy prace badawcze, współpracując z najważniejszymi przedstawicielami biznesu, jak również współtworząc projekty rządowe w wielu krajach. Postrzeganie koncepcji Przemysłu 4.0 przez firmę ABB jest unikatowe w skali rynku. To zintegrowana i całościowa strategia łączenia IoT (Internet of Things - internet rzeczy) z zaawansowanymi usługami poprzez platformę ABB Ability w celu usprawnienia współpracy maszyn, ludzi, a ostatecznie zakładów i firm, zapewniając użytkownikom przewagę konkurencyjną. Wymiana danych za pośrednictwem internetu jako otwartej platformy otwiera drogę dla szerokiej gamy aplikacji, które optymalizują i poprawiają elastyczność oraz produktywność procesów przemysłowych i energetycznych. Zachęcamy naszych klientów, aby z tej wiedzy skorzystać.

Kieruje pan Polskim Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB w Krakowie. Czym się ono zajmuje?

Krakowskie Centrum pełni rolę głównego, globalnego ośrodka R&D dla oprogramowania wytwarzanego w Grupie ABB.

Zespoły dostarczają rozwiązania dla jednostek biznesowych w obszarach sektora energetycznego, ciągłych procesów przemysłowych, technologii sterowania i zarządzania produkcją oraz przemysłu morskiego. W naszej codziennej pracy wspieramy klienta biznesowego od etapu definicji wymagań i optymalizacji procesów po implementację, instalację i utrzymanie finalnego rozwiązania.

Rozwijamy m.in. platformę RDS (Remote Diagnostic System), która została zainstalowana na ponad 500 dużych statkach, gdzie nieustannie monitorujemy pracę urządzeń wchodzących w skład instalacji elektrycznych i układu napędowego jednostek pływających dzięki zaawansowanym algorytmom. Opracowujemy zautomatyzowane, okresowe raporty techniczne zawierające rekomendację postępowania w przypadku wykrycia rozwijającego się uszkodzenia.

W Krakowie zajmujemy się również platformą cyfrową ABB Ability wspierającą zakłady użyteczności publicznej oraz klientów z sektora przemysłowego, a także transportu i infrastruktury. To rozwiązanie umożliwiło podłączenie do sieci internetowej blisko 70 milionów urządzeń, które są monitorowane online przez zaawansowane algorytmy analityczne. Dostarczamy rozwiązania umożliwiające synchroniczne zbieranie danych w czasie rzeczywistym z szerokiej gamy urządzeń i sensorów. Na podstawie przesłanych informacji wykwalifikowani specjaliści z centrów operacyjnych ABB udzielają zdalnego wsparcia dla inżynierów utrzymania.

Grupa ABB postawiła na nasze kompetencje w zakresie budowania platformy z wybranymi usługami chmurowymi, wraz z elementami zaawansowanych analiz. Bardzo ściśle współpracujemy z Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB, które również jest zlokalizowane w Krakowie. Pracujemy wspólnie nad rozwiązaniami z zakresu energetyki, automatyki oraz zarządzania produkcją, od etapu badań i rozwoju, przez stworzenie produktu, aż do wprowadzenia go na rynek i dostarczenia wartości dla klienta.

Jakie rozwiązania dla sektora energetycznego są opracowywane w Centrum Rozwoju Oprogramowania?

W Centrum zajmujemy się tworzeniem oprogramowania wspierającego cały łańcuch energetyczny – od wytwarzania, przez przesył, po dystrybucję energii elektrycznej. Nasze oprogramowanie pomaga także w przygotowaniu prognoz rentowności lokalizacji elektrowni.

W Krakowie mamy również zespół zajmujący się rozwiązaniami dla energetyki jądrowej, w tym utrzymaniem operacji w elektrowniach jądrowych. Cały zespół Polskiego Centrum Rozwoju Oprogramowania liczy ponad 300 osób, a nad rozwiązaniami dla elektrowni jądrowych pracuje kilkadziesiąt z nich. Przygotowują rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, niezawodności, wydajności operacji, utrzymania elementów elektrowni i zgodności z regulacjami. Współpracujemy przy tym z naszymi kolegami ze Stanów Zjednoczonych. Prawie 90 proc. elektrowni jądrowych w USA jest wyposażonych w nasze oprogramowanie.

Do jakich klientów trafiają rozwiązania opracowywane w Polskim Centrum Rozwoju Oprogramowania w Krakowie?

Rozwiązania, jakie produkujemy w Krakowie, są rozwiązaniami globalnymi, co oznacza, że Grupa ABB oferuje je na całym świecie. Nasze rozwiązania są oczywiście także aplikowane na polskim rynku, np. w naszych lokalnych fabrykach działa system zarządzania produkcją, który jest od kilkunastu lat rozwijany w ABB.

W lutym podpisaliśmy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) umowę na dostarczenie systemu informatycznego ABB Ability Market Management System (MMS). Będzie to pierwsza w Europie kontynentalnej instalacja wykorzystująca szczegółowy model sieci elektroenergetycznej, wspierający bezpieczną technicznie, niezawodną i wydajną pracę krajowej sieci w ramach europejskiego rynku energii.

Obecnie w Polsce obserwujemy także szybki rozwój elektromobilności. Czy krakowskie Centrum również jest tu aktywne?

Wspieramy rozwój naszego szerokiego portfolio stacji do ładowania pojazdów. Pomagamy w przygotowaniu systemów zarządzających ładowarkami do ładowania samochodów elektrycznych, jak również uczestniczymy w projektowaniu ładowarek elektrycznych.

Grupa ABB zaprezentowała ładowarkę Terra HP o mocy do 350 kW, która pozwala naładować samochód elektryczny w zaledwie 8 minut, gwarantując przy tym zasięg do 200 kilometrów. Ładowarka nadaje się więc do wykorzystania przy trasach szybkiego ruchu, autostradach oraz stacjach benzynowych. Czytaj więcej: ABB pokazało szybką ładowarkę do samochodów elektrycznych
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez krakowskiego centrum ABB nie działałyby elektrownie jądrowe w USA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!