Bez wsparcia Polska będzie miała problem z kogeneracją

Bez wsparcia Polska będzie miała problem z kogeneracją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obecny system wsparcia kogeneracji obowiązywać będzie tylko do 2018 roku. Prace nad przygotowaniem następnego dopiero startują, co oznacza, że nowe inwestycje będzie można rozpocząć dopiero około 2020 roku. A to może oznaczać, że nie uda nam się zrealizować celów, które stawiamy sobie w politycy energetycznej, czyli podwojenie produkcji w kogeneracji do 2020 roku.

- To hamuje rozwój sektora ze stratą dla polskiej energetyki - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes PGNiG Termika Marek Dec.

Jak podkreśla, Polska ma w Unii Europejskiej największy potencjał w zakresie kogeneracji (jednoczesna produkcja prądu i ciepła w jednym procesie technologicznym), ale wcale tego nie wykorzystuje.

- Kogeneracja to technologia polegająca na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie wytwórczym, tak, aby uzyskać ogólną sprawność wytworzenia na poziomie wyższym niż 80 procent w przeciwieństwie do rozdzielonej produkcji w zwykłych konwencjonalnych elektrowniach, gdzie uzyskujemy sprawność wytworzenia na poziomie około 40 procent – tłumaczy prezes Marek Dec.

Taki łączony sposób produkcji energii elektrycznej i ciepła wymaga w naszych warunkach klimatycznych odpowiedniego wsparcia.

- Jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła uzależniona jest głównie od rynku ciepła. Inaczej mówiąc, od sezonowości produkcji ciepła wynikającej z naszego klimatu. Produkcja w systemie kogeneracji nie jest możliwa przez cały rok. Możliwa jest jedynie w sezonie grzewczym, czyli przez około 5 tysięcy godzin w roku. To jest prosta matematyka, bo jeżeli dana instalację można wykorzystywać w krótszym czasie, to koszty samej budowy, koszty finansowe i amortyzacja rozkładają się na krótszy czas użytkowania tej instalacji, przez to te koszty są dosyć wysokie. Z tego głównie powodu należy wspierać system kogeneracji, by zrównać opłacalność produkcji z instalacjami konwencjonalnymi.



Mimo sezonowości produkcji kogeneracyjnej łączenie produkcji energii elektrycznej i ciepła ma kilka zalet. Główne dwie to efektywność na poziomie 80 procent i niska emisja CO2.

- W tej chwili obowiązuje wsparcie w postaci certyfikatów, ale tylko do 2018 roku. Prac nad nowym systemem wsparcia nie ma. Nie wiemy, więc co się będzie działo, a to poważnie przeszkadza w inwestycjach. UE prawdopodobnie nie pozwoli na przedłużenie wsparcia na zasadzie certyfikatów. Będzie popierała system, który obowiązuje przy OZE, czyli aukcje. Branża uważa, że już czas najwyższy by pomyśleć o takim systemie wsparcia. Nie powinniśmy czekać do 2018 roku, bo gdy decyzje zapadną dopiero wtedy, to ze względu na długi proces inwestycyjny pierwsze instalacje budowane przy wsparciu aukcyjnym pojawiłyby się dopiero w okolicach 2022 roku. To oczywiście uniemożliwi nam realizację celów, które stawiamy sobie w politycy energetycznej, czyli podwojenie produkcji w kogeneracji do 2020 roku - wyjaśnia Marek Dec.

Czytaj także: Prezes PGNiG Terminka: kogeneracja gazowa będzie się rozwijać
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez wsparcia Polska będzie miała problem z kogeneracją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!