XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bezterminowy strajk energetyków w Sofii

Bezterminowy strajk energetyków w Sofii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 77 proc. pracowników elektroenergetycznej firmy CEZ, obsługującej Sofię i zachodnią część Bułgarii, rozpoczęło w czwartek strajk - poinformował w radiu publicznym szef komitetu strajkowego w przedsiębiorstwie Denko Rojdew.

Strajk grozi zakłóceniami w dostawach energii elektrycznej w jednej trzeciej kraju. Do strajku doszło po fiasku trwających od kilku tygodni negocjacji między związkami zawodowymi i kierownictwem firmy, należącej do czeskiej państwowej spółki CEZ. Energetykom i kierownictwu firmy nie udało się porozumieć co do wysokości podwyżek.

Pracownicy domagają się 25-procentowej podwyżki, a w ostatniej fazie negocjacji kierownictwo podniosło swoją propozycję wzrostu płac z 19 do 23 proc., liczonego jednak od niższej podstawy. Nie ma też zgody co do wysokości premii. Główną jednak kwestią niezgody są plany redukcji zatrudnienia w firmie.

CEZ planuje 30-procentową redukcję personelu do końca stycznia 2009 roku, co spowoduje, że zwolnionych zostanie ok. 400 energetyków. Związki domagają się nowej umowy zbiorowej, chroniącej ich przed zwolnieniami. Strajk jest bezterminowy; potrwa do osiągnięcia porozumienia z pracodawcami - zapowiedział Rojdew. "Poszliśmy na wystarczająco duży kompromis, dalej cofać się nie możemy" - dodał.

Pytania o skutki strajku dla klientów firmy Rojdew skierował do kierownictwa. "Pracownicy już nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa strajku" - podkreślił. Według niego kierownictwo nie zrozumiało żądań pracowników i nie przedstawiło przekonujących argumentów, które uniemożliwiałyby spełnienie postawionych przez związki warunków.

Dyrektor CEZ-Bułgaria Jan Roszka zapewnił, że nie będzie przerw w dostawach energii elektrycznej, a awarie będą usuwane na czas.

Państwowa agencja regulująca ceny i jakość usług energetycznych, uprzedziła, że za zakłócenia w dostawach prądu firmie grozi grzywna do 1 mln lewów (500 tys. euro), a organizatorom strajku - do 60 tys. lewów (30 tys. euro). Strajk w CEZ jest możliwy, gdyż w 2007 roku parlament zniósł obowiązujący od początku lat 90. zakaz strajków w energetyce, a także na kolei i w szpitalach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezterminowy strajk energetyków w Sofii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!