Białoruś. Korpus reaktora atomowego dotknął w transporcie słupa trakcyjnego

Białoruś. Korpus reaktora atomowego dotknął w transporcie słupa trakcyjnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przewożony na miejsce budowy pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej korpus reaktora dotknął w trakcie transportu koleją słupa trakcyjnego, ale nie stwierdzono, by doznał przy tym uszkodzeń - poinformował we wtorek inwestor elektrowni.

"26 grudnia podczas operacji manewrowych na stacji Sławnoje Kolei Białoruskich doszło w miejscu manipulowania ładunkami wielkogabarytowymi do nieznacznego zetknięcia ochronnej metalowej osłony przewożonego ładunku wielkogabarytowego (korpusu reaktora dla białoruskiej elektrowni atomowej) ze słupem sieci trakcyjnej" - głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej przedsiębiorstwa Białoruska Elektrownia Atomowa.

Zapewniło ono, że "na korpusie reaktora nie stwierdzono uszkodzeń" i "nie doszło do naruszenia grafiku ruchu pociągów, ładunek podąża dalej zgodnie z ustalonym rozkładem". Stacja Sławnoje znajduje się na linii kolejowej Mińsk-Smoleńsk, mniej więcej w połowie drogi między Borysowem i Orszą.

Wchodzący w skład rosyjskiej spółki Rosatom producent reaktora poinformował, że "po przybyciu ładunku na miejsce budowy elektrowni zostanie przeprowadzona dokładna ekspertyza techniczna w ramach kontroli odbioru zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami".

W lipcu bieżącego roku na terenie budowy elektrowni doszło do przewrócenia się korpusu reaktora pierwszego bloku, czego następstwem była decyzja o jego zamianie. Producent zakończył próby fabryczne nowego korpusu i jest on obecnie transportowany na miejsce montażu.

Białoruska elektrownia atomowa w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, budowana przy współudziale Rosji, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 megawatów. Pierwszy z nich ma zostać uruchomiony w 2018 roku, a drugi w dwa lata później. Zastrzeżenia wobec budowy elektrowni niejednokrotnie zgłaszała Litwa, która uważa ją za "projekt rosyjski", zagrażający bezpieczeństwu państw bałtyckich. Obiekt znajduje się w odległości 50 km od Wilna.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!