Białoruś przekaże KE raport o stress testach swojej elektrowni atomowej

Białoruś przekaże KE raport o stress testach swojej elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Białoruś przekaże Komisji Europejskiej narodowy raport dotyczący stress testów elektrowni w Ostrowcu w październiku – poinformował we wtorek wiceminister energetyki Białorusi Michaił Michadziuk. Na marzec 2018 r. zaplanowano kolejną misję MAEA w elektrowni.

  • Eksperci będą badać białoruski raport pod kątem zgodności ze standardami europejskimi oraz rekomendacjami KE i ENSREG (Europejskiej Grupy Dozorów Jądrowych - European Nuclear Safety Regulatory Group) w dziedzinie bezpieczeństwa obiektów jądrowych.
  • Na marzec 2018 r. planowana jest kolejna misja MAEA pod Ostrowcem - jej celem będzie przetestowanie gotowości obiektu do reagowania w przypadku awarii.
  • Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako "rosyjski projekt geopolityczny".

- Przeprowadziliśmy szereg konsultacji z KE w sprawie niezależnej kontroli (oceny) naszego narodowego raportu dotyczącego stress testów. W październiku przekażemy go KE w celu przeprowadzenia niezależnej ekspertyzy - powiedział we wtorek w Wiedniu Michadziuk agencji BiełTA.

Przedstawiciele Białorusi uczestniczą w odbywającej się w austriackiej stolicy 61. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Michadziuk powiedział, że w poniedziałek uzgodnił z wiceszefem dyrekcji generalnej KE ds. energii Gerassimosem Thomasem kwestię terminów i porządku tzw. partnerskiej kontroli.

W jej ramach eksperci będą badać białoruski raport pod kątem zgodności ze standardami europejskimi oraz rekomendacjami KE i ENSREG (Europejskiej Grupy Dozorów Jądrowych - European Nuclear Safety Regulatory Group) w dziedzinie bezpieczeństwa obiektów jądrowych.

Testy odpornościowe białoruskiej elektrowni były przeprowadzone w grudniu ubiegłego roku. Przedstawiciele władz w Mińsku twierdzą, że zostały one wykonane według standardów obowiązujących w Europie.

Podczas plenarnego posiedzenia sesji Michadziuk zapowiedział również, że na marzec 2018 r. planowana jest kolejna misja MAEA pod Ostrowcem - jej celem będzie przetestowanie gotowości obiektu do reagowania w przypadku awarii.

Polityk oświadczył, że elektrownia będzie zaspokajać 25 proc. zapotrzebowania Białorusi na energię elektryczną.

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy blok ma być wprowadzony do eksploatacji do końca 2019 roku.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako "rosyjski projekt geopolityczny". Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.

Zdaniem Litwy zagrożenia związane z elektrownią atomową w Ostrowcu wynikają nie tylko z nieprzestrzegania międzynarodowych wymogów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony środowiska, ale również z powodu często zdarzających się incydentów na budowie. Zobacz: Litwa ostrzega: Bomba z opóźnionym zapłonem kilkaset km od polskiej granicy
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!