Bieńkowska: środki na energetykę w programach operacyjnych wynoszą 2,1 mld euro

Bieńkowska: środki na energetykę w programach operacyjnych wynoszą  2,1 mld euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W programach regionalnych jest blisko 400 mln euro na budowę małych źródeł energii i modernizacje sieci przesyłowych, ale potrzeby inwestycyjne tego sektora są duże i będą coraz większe. Obserwujemy niezwykłe zainteresowanie miast termomodernizacjami ale również budową małych wytworni energii i pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych - stwierdziła minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, podczas IV Międzynarodowej Konferencji Miasto 2010 – Efektywność Energetyczna w Miastach.

Jak stwierdziła podczas katowickiej konferencji Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Polska ma w programach operacyjnych zapisane środki na energetykę na łączną kwotę 2,1 mld euro. Jak zauważyła szefowa MRR pomimo olbrzymiego zmniejszenia energochłonności polskiej gospodarki ciągle utrzymuje się ona na wysokim poziomie znacznie wyższym niż w krajach starej piętnastki UE.

- Mamy w budżecie 2007-13 w programie Infrastruktura i Środowisko komponenty, z których można pewne wnioski wysnuć. Pierwszy wniosek jest taki, że tak jak wszędzie, pieniędzy jest za mało i już się kończą – stwierdziła minister Bieńkowska zachęcając prezydentów miast do szybkiego składania projektów energetycznych.

- W programach regionalnych jest blisko 400 mln euro na budowę małych źródeł energii i modernizacje sieci przesyłowych, ale potrzeby inwestycyjne tego sektora są duże i będą coraz większe. Obserujemy niezwykłe zainteresowanie miast termomodernizacjami ale również budową małych wytworni energii i pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych - stwierdziła Bieńkowska.

W kontekście trwającej dyskusji nad przyszłością polityki spójności minister Bieńkowska powiedziała: - Polska bardzo wyraźnie postuluje aby polityka spójności w przyszłości nie była polityką dla obszarów biednych, bo będzie ona ograniczona finansowo i nie będzie odpowiadała np. potrzebom Polski.

Jak dodała Polska postuluje by uwzględniać zróżnicowanie terytorialne w każdym zakresie, także energetycznym i różne punkty startu jeśli chodzi o regiony polskie i starej piętnastki.

- Parlament Europejski w 2009 zmienił przepisy pozwalając na przesuwanie 3 proc. środków w ramach Programów Operacyjnych na termomodernizacje budynków mieszkalnych – uzupełnił organizator i moderator konferencji europosel Jan Olbrycht.

Mechanizm Jessica będący nowym unijnym narzędziem finansowania inwestycji przedstawił marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski, bowiem po Wielkopolsce i Zachodniopomorskim Śląskie jest trzecim polskim województwem, które zdecydowało się wprowadzić na swoim terenie ten mechanizm.

- Ostatnie 120 mln euro, które nam zostały w bieżącym okresie programowania chcemy podzielić po połowie na dotacje i mechanizm zwrotny Jessica – powiedział marszałek Śmigielski.

Jessica jest inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego mającą na celu wspieranie rozwoju obszarów miejskich. Mechanizm ten polega na tym, że pieniądze unijne są łatwiejsze do uzyskania, ale trzeba je po jakimś czasie zwrócić by mogły być użyte ponownie do innych inwestycji. Ma to być rodzaj regionalnych funduszy inwestycyjnych wpisujących się w ideę, iż w UE należy odchodzić od dotacji na rzecz finansowych mechanizmów zwrotnych.

- Miasta mają coraz mniejsze możliwości kapitałowe i wydaje się, że taki mechanizm pożyczkowy będzie dobrym rozwiązaniem – uważa marszałek Śmigielski.

- To nowe podejście do funduszy europejskich. Polska w tym zakresie jest dość aktywna i dla tej inicjatywy jest też poligonem. Chcemy pokazać, że ten mechanizm odniesie sukces – dodał marszałek.

Śląskie jest trzecim województwem, które zdecydowało się na wdrożenie mechanizmu Jessica. Wielkopolska przeznaczyła na taki fundusz 66,57 mln euro, Zachodniopomorskie 33,08 mln euro a Śląskie przeznaczy 60 mln euro.

Jak powiedział marszałek Śmigielski władze województwa długo zastanawiały się nad tym mechanizmem, bo miasta są bardziej zainteresowane dotacjami niż zwrotnymi mechanizmami finansowymi, ale ostatecznie podjęto decyzję o przystąpieniu do tematu.
W maju tego roku ma być podpisana umowa o finansowaniu niezbędnego do tego funduszu powierniczego i utworzeniu rady inwestycyjnej, a pierwsze umowy z miastami prawdopodobnie będą mogły być podpisywane za rok. Pożyczki będą udzielane w drodze konkursu projektów realizujących zadania zapisane w strategii województwa.

Konferencja jest imprezą towarzyszącą Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach 14-16 kwietnia. Wiecej informacji: www.eec2010.eu.

Czytaj także: Miasta muszą być efektywne energetycznie
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bieńkowska: środki na energetykę w programach operacyjnych wynoszą 2,1 mld euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!