Biogazownia rolnicza to zysk dla gminy

Biogazownia rolnicza to zysk dla gminy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W projekcie "Biogazownia rolnicza - sprawa publiczna" chodzi o to, by pokazać przedstawicielom gmin, że mają one możliwości i instrumenty, aby realizować własną lokalną politykę energetyczną, opartą na dywersyfikacji źródeł energii. Chodzi o to, by zachęcić ich do zastosowania biogazowi rolniczych - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Monika Szymańska, prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

- Biogazownia rolnicza przede wszystkim rozwiązuje problemy środowiskowe. Bardzo sprawdza się w tych lokalizacjach, gdzie są duże gospodarstwa rolne produkujące, jako produkt uboczny gnojowicę, czy uciążliwą dla środowiska gnojówkę. Biogazownia rolnicza to instalacja, która wykorzystuje takie produkty uboczne do produkcji biogazu – mówi Monika Szymańska.



Racjonalnie oceniona instalacja biogazowa może być dla rolniczej gminy dodatkowym źródłem dochodów.

- Nie tylko z tytułu podatków, ale biogazownia rolnicza daje możliwości tworzenia nowych miejsc pracy. Biogazownia rolnicza to stabilne i niezależne od warunków pogodowych źródło energii elektrycznej i cieplnej, która może być wykorzystana nie tylko na użytek lokalnej społeczności, ale może być też wykorzystywana w budynkach należących do gminy – tłumaczy gość portalu.

W tej chwili w Polsce jest około 60 biogazowni. Większość z nich powstała w ostatnich dwóch latach.

- Rzeczywiście ich sytuacja ekonomiczna nie jest najlepsza. Spowodowane to było głównie załamaniem rynku zielonych certyfikatów, których cena dramatycznie spadła. Nie mniej jednak ważne jest to by promować te instalacje, ponieważ wykorzystują lokalne substraty i ponadto mogą być elementem stabilizującym dostawy energii elektrycznej szczególnie na obszarach wiejskich – dodaje Monika Szymańska.

W ramach działań kampanijnych Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przygotowała stronę internetową www.gmina.biogazownie.edu.pl oraz opracowała publikację „Biogazownia rolnicza – podręcznik dla samorządowca”, która została rozesłana do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biogazownia rolnicza to zysk dla gminy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!