XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Biomasa pomaga w rozwoju instalacji ciepłowniczych

Biomasa pomaga w rozwoju instalacji ciepłowniczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Należałoby wprowadzić mechanizmy ograniczające współspalanie w dużych jednostkach energetycznych, powyżej 100 MW, a dopuścić w przejściowym okresie kilku lat w jednostkach średnich i małych. Zwiększona podaż biomasy może spowodować rozwój małych średnich jednostek ciepłowniczych - mówi Marian Strumiłło, wiceprezes zarządu Dalkia Polska.

W jakim obszarze sektora ciepłowniczego są potrzebne największe inwestycje?

- Niewątpliwie największe inwestycje potrzebne są w wytwarzaniu. Wynika to ze znacznej deprecjacji majątku wytwórczego oraz uregulowań w zakresie norm ochrony środowiska , których skutek w zakresie CO2 będzie widoczny od 2012 roku a pełny zobaczymy od 2016 roku, po uwzględnieniu zaostrzonych norm dotyczących emisji SOx i NOx. W zakresie sieci mamy do czynienia ze stopniową wymianą oraz w niewielkim zakresie z budową nowych sieci, dlatego inwestycje w tym zakresie, choć niemałe, są znacznie mniejsze niż w źródłach.

Czy ciepłownie stracą rację bytu i będę musiały być zastępowane przez jednostki kogeneracyjne?

- Trudno obecnie jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Ciepłownie w znakomitej większości posiadają kotły wodne, które nie mogą być zastosowane do potrzeb kogeneracji czyli konieczna jest ich wymiana. Ze względu na ochronę środowiska nie powinno się tego robić w technologii węglowej, zamiast tego powinno się wybudować kotły na biomasę lub gaz i do tego dobudować kogenerację. Nakłady na takie działanie są znaczące i wymagają stabilnych rozwiązań prawnych oraz stabilnego odbioru ciepła. Podsumowując, ciepłownie w obecnym stanie technicznym i stosowanych technologi węglowych są skazane na likwidację w okresie najbliższych lat, a dobudowanie kogeneracji nie zmieni ich sytuacji bez zmiany rodzaju paliwa.

Trwa dyskusja nad zmianą systemu wsparcia dla współspalania biomasy, które być może zostanie zlikwidowane. Jak to może wpłynąć na inwestycje w sektorze ciepłowniczym?

- Nie ulega wątpliwości, że współspalanie przyczyniło się do istotnego zredukowania emisji CO2 i dało czas na zbudowanie dedykowanych kotłów biomasowych. Pojawia się szereg wątpliwości czy dalsze rozwijanie tej technologi jest celowe i niesie za sobą korzyści. Dotyczy to dużych kotłów energetycznych. Ze względu na wielkość tych kotłów ilość współspalanej biomasy jest znacząca, biomasa jest dowożona na znaczne odległości, co w znacznym stopniu zmniejsza efekt ekologiczny. Moim zdaniem należałoby wprowadzić mechanizmy ograniczające współspalanie w dużych jednostkach energetycznych (powyżej 100 MW) a dopuścić w przejściowym okresie (kilku lat) w jednostkach średnich i małych. Zwiększona podaż biomasy może spowodować rozwój małych średnich jednostek ciepłowniczych.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

O rozwoju i problemach branży ciepłowniczej będą dyskutować uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w Hotelu Angelo w Katowicach, 16 maja, w godz. 11.30-13.30.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biomasa pomaga w rozwoju instalacji ciepłowniczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!