XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Blok w Elektrowni Łagisza wśród najnowocześniejszych na liście MAE

Blok w Elektrowni Łagisza wśród najnowocześniejszych na liście MAE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowany kosztem ok. 2 mld zł nowy blok energetyczny w Elektrowni Łagisza w Będzinie znajdzie się na tworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) liście najnowocześniejszych nowych elektrowni na świecie, dających wysoką sprawność i niską emisję CO2.

Pierwszy prąd z Łagiszy popłynie wiosną przyszłego roku. O tym, że informacja o nowym bloku ma znaleźć się w opracowaniu przygotowywanym przez MAE dla przywódców państw grupy G-8, poinformowała we wtorek rzeczniczka Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), Patrycja Hamera. Łagisza jest częścią PKE.

Chodzi o opracowanie "Elektrownie na paliwa kopalne - studia przypadków najnowocześniejszych elektrowni gazowych i węglowych". Jego celem jest omówienie ostatnio oddanych do użytku elektrowni, charakteryzujących się najwyższą sprawnością i najniższą emisją gazów cieplarnianych. Mogą one zostać polecone jako przykłady do naśladowania w skali światowej.

"Nowy blok Elektrowni Łagisza to największy na świecie blok energetyczny z kotłem przepływowym CFB na parametry nadkrytyczne" poinformowała rzeczniczka. Oznacza to, że blok został zbudowany zgodnie z najnowocześniejszymi dostępnymi technologiami.

Strona polska chce, aby właśnie takie technologie były w przyszłości preferowane w systemie nabywania uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z polską propozycją do unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, elektrownie korzystające z najlepszych dostępnych technologii nie musiałyby kupować całości uprawnień do emisji CO2 na aukcjach, jak proponuje Komisja Europejska.

KE chce, by wszystkie prawa do emisji w energetyce były sprzedawane na aukcjach już od 2013 roku. Polska optuje za systemem wskaźnikowo-aukcyjnym, w którym np. elektrownia węglowa, ale korzystająca z najlepszych dostępnych technologii, otrzymywałaby darmowe uprawniania do emisji, jedynie część dokupując na aukcjach.

Polska stała się 28. państwem członkowskim Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) we wrześniu tego roku. Wstąpienie do tej instytucji umożliwi m.in. korzystanie z pomocy innych państw członkowskich w sytuacji zakłócenia dostaw ropy naftowej oraz pozwoli korzystać z szerokiej bazy informacji Agencji, dotyczących wydarzeń na międzynarodowym rynku energii.

Budowa nowego bloku o mocy 460 megawatów trwa w Elektrowni Łagisza od ponad 2,5 roku. We wrześniu rozpalono palniki do prób technologicznych. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKE, pożyczek funduszy ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji. Nowy blok będzie spalał rocznie ok. 1,2 mln ton węgla. Będzie emitował jedną czwartą dwutlenku węgla mniej niż stare bloki.

Południowy Koncern Energetyczny SA, wchodzący w skład holdingu Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości polskim producentem energii; ma 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blok w Elektrowni Łagisza wśród najnowocześniejszych na liście MAE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!