XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bogdanka chce albo na giełdę, albo do Enei

Bogdanka chce albo na giełdę, albo do Enei
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pojawiają się głosy, że związkowcy z Bogdanki chcieliby połączenia ich spółki z Eneą. Nawet jeżeli tak jest, to już za późno.

W branży energetycznej mówi się, że zmieniło się podejście związkowców z Kopalni Bogdanka do połączenia z poznańską Eneą. Obecnie mieliby oni popierać ten pomysł. Jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy poprzedni rząd forsował taką koncepcję, Bogdanka była na krawędzi strajku. Teraz może być zupełnie odwrotnie, bo zmieniły się nie tylko zapatrywania związkowców, ale również obsada w ministerstwie skarbu. A obecny rząd nie tylko krytykuje konsolidację branży elektroenergetycznej, ale rozważa też możliwość wydzielania poszczególnych spółek z czterech powstałych w sektorze grup. O możliwości dalszej konsolidacji nikt nawet nie wspomina - czytamy w "Parkiecie".

Zdaniem części ekspertów z branży energetycznej, również tych związanych z organizacjami związkowymi, włączenie Bogdanki do Enei byłoby całkiem logicznym rozwiązaniem. Kopalnia ta dostarcza około 60 proc. węgla do skonsolidowanej z Eneą Elektrowni Kozienice.

Związkowcy z Kopalni Bogdanka nie potwierdzają krążących po branży informacji. Z wypowiedzi ich kierownictwa wynika, że być może były jakieś inicjatywy dotyczące łączenia z Eneą, ale na pewno nie ze strony kopalni. - Jako komitet związkowy podjęliśmy akcję protestacyjną i teraz jest ona zawieszona. Gdyby komuś znów przyszła do głowy konsolidacja, to od razu rozpoczynamy pogotowie strajkowe - usłyszeli dziennikarze "Parkietu" od przedstawiciela Solidarności w Bogdance.

Związkowcy mówią, że zależy im głównie na rozwoju kopalni. A ten nie może odbyć się bez pieniędzy na nowe inwestycje. Skąd je zdobyć? Zdaniem pracowników Bogdanki, konieczne jest wprowadzenie ich spółki na GPW. I to już w 2008 roku. Gdyby doszło do debiutu, to najlepiej byłoby, gdyby na sprzedaż trafił około 20-procentowy pakiet akcji Bogdanki. To pozwoliłoby, zdaniem związkowców, na zdobycie od 400 do 800 mln zł. Szacuje się, że tyle kopalnia powinna wydać na rozwój do 2011 roku. Wtedy możliwe byłoby uruchomienie drugiego pola wydobywczego i znaczne zwiększenie wydobycia. Cały problem w tym, że stanowisko MSP w tej sprawie nie jest jeszcze znane - napisał "Parkiet".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bogdanka chce albo na giełdę, albo do Enei

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!